İnternet üzerinden alışveriş yapanlar dikkatEvine televizyon almak isteyen genç, bir internet sitesinde gördüğü duyuru üstüne bir kişiyle 700 TL karşılığında anlaştı. Parayı belirtilen banka hesabına gönderen genç, beklediği televizyona bir türlü kavuşamadı. Tüm girişimlerine karşın parasını da iade alamayan genç mahkemenin yolunu tuttu.

Siteye duyuru veren ve banka hesabına para yatırılan iki sanık hakim karşısına çıktı. Ağır Ceza Mahkemesi, “Bilişim sistemleri banka veya kredi müesseselerinin araç olarak kullanılması üzere dolandırıcılık” yapmakla suçlanan iki sanığa 2 sene 6 ay hapis cezası verdi. Sanık avukatları kararı temyiz edince devreye Yargıtay 15. Ceza Dairesi girdi. Emsal nitelikte bir karara imza atan Daire, nitelikli dolandırıcılıkla suçlanan sanıklara verilen mahkumiyet kararını onadı.

Ucuz ilanlara kanmayın

Öte yandan hukukçular, tüketicilerin popüler internet sitelerinde gezinirken ederinden daha ucuza verilen ürün ilanlarına itibar etmemeleri gerektiğini dile getiriyor. Hukukçular, “Kimse, kimseye hele şu devirde ederinden daha ucuza bir ürün vermez. Eğer bir ürün piyasa değerinden daha müsait bir fiyata satılıyorsa araştırılması gerekiyor.” uyarısında bulunuyor.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın