Hızlı ticaret girişimi Getir, düzenleyici sorunlar nedeniyle Fransa’dan çıkmayı planlıyor

Gönderilen basın bülteninde AFP, Getir, Fransa’dan çıkmayı planladığını açıkladı. Getir’in hızlı ticaret kavramının öncülüğünü yaptığını hatırlatmak isteriz. Bu hizmetler, bir teslimat yeri seçmeden yiyecek siparişi vermenize olanak tanır. Bunun yerine Getir gibi şirketler siparişiniz üzerinde hemen çalışmaya başlar ve yiyeceklerinizi genellikle 30 dakikadan daha kısa sürede teslim edebilir.

Aslen Türkiye’den olan Getir, bu nispeten yeni alandaki en büyük oyunculardan biri. Hazır bakkal balonunun zirvesinde Getir, 11,8 milyar dolarlık bir değere ulaştı ve birçok Avrupa ülkesine açıldı. Müşterilerin en yakın karanlık mağazadan sadece birkaç dakika uzakta yaşaması için şirketlerin büyük şehirlerde bir karanlık mağaza ağı kurması gerektiğinden, hızlı ticaret bazı yüksek ön maliyetler gerektirir.

Ancak finansman kurudu ve birçok hızlı ticaret girişimi, zamanında karlılığa ulaşamadı. Bu yüzden Getir, Gorilleri satın aldı 2022’nin sonlarında. Gorillerin kendisi zaten Frichti’yi satın aldıhem yemeye hazır yemekler hem de market ürünleri dağıtan bir Fransız girişimi.

rent a car 34

Bir Getir sözcüsü AFP’ye yaptığı açıklamada, “Yerel makamlar tarafından dayatılan karmaşık yasal ortam ve düzenlemeler şirketin başarısını çok zorlaştırdı” dedi. Özellikle Mart ayında Fransız hükümeti, karanlık mağazaların mağaza olarak değil depo olarak değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi. Bu sayede yerel yönetimler, şehir merkezlerinde depolara izin verilip verilmeyeceğine karar verebilir.

Bundan sonra ne olacağı belli değil. Getir, Fransa pazarından tamamen çıkmayı planladığını söylerken, şirket de iflas başvurusunda bulundu. Mahkeme tarafından atanan yöneticiler, Getir’in Fransa’daki bazı faaliyetlerini devralmaya istekli olacak başka bir şirket arıyor. Bu arada Getir’in Fransa’daki 1.800 çalışanı, bu iflas sürecinin sonucuna bağlı olduğu için birkaç hafta içinde iş bulup bulamayacaklarını bilmiyorlar.

Getir’in rakiplerinden Flink, Ayrıca iflas başvurusunda bulundu Fransa’da. Flink’in önceden sahip olduğu tersledi Fransız rakibi Cajoo.

Gopuff’a gelince, şirket zaten ülkeyi terk etti Ocak ayında. Başka bir deyişle, Fransa’da anında bakkal teslimat endüstrisinin tamamı yok oluyor gibi görünüyor… Gerçekten de hızlı ticaret.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın