"Hedefimiz, sahadaki zorluklara rağmen kanın durmasını sağlamaktır”

”Hedefimiz, sahadaki zorluklara rağmen kanın durmasını sağlamaktır”Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Astana’daki Bağımsızlık Sarayı’nda Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in ev sahipliğinde düzenlenen Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’nın (CICA) 6. Zirvesi Genel Oturumu’na katıldı.

CICA6. Zirvesi’ne katılmaktan duyduğu memnuniyeti anlatım eden Erdoğan, zirveye ev sahipliğinden ötürü Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokoyev’in şahsında bütün Kazakları tebrik etti.

“Üyeliğe yeni kabul edilen Kuveyt’e aramıza hoş geldiniz diyorum” ifadesini kullanan Erdoğan, Kazakistan’ın önerisi doğrultusunda temelleri atılan bu konferansın 30’uncu kurum yıldönümünü yeniden Kazakistan tarafından düzenlenen bu zirvede kutlamanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Erdoğan, “Zirvemizin ve yapacağımız istişarelerin ülkelerimiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını arzuluyorum. 2019’dailan ettiğimiz Yeniden Asya Girişimi’mizin temel hedefi, kıta ülkeleriyle ikili ve yöresel platformlarda iş birliğimizin derinleştirilmesidir. Kurucularından olduğumuz konferansın genişlemesine ve kurumsal kapasitenin genişletilmesine başından beri kuvvetli yardımcı verdik” dedi. Erdoğan, 2010-2014yılları arasındaki Türkiye’nin devre başkanlığı esnasında da aynı doğrultuda hareket edildiğini vurgulayarak, “Bugünkü Astana Zirvesi de konferansın, uluslararası teşkilata dönüşümü sürecinin duyuru edilmiş olduğu doruk olarak tarihe geçecektir” şeklinde konuştu.

“Terörizm, ırkçılık, göç gibi aşina olduğumuz sorunlara iklim değişikliği, İslam ve yabancı düşmanlığı gibi yenileri ekleniyor”

İnsanlık olarak güç dengelerinin değiştiği, tedarik zincirlerinde kırılmaların yaşandığı, ekonomiden besin güvenliğine, enerjiden internasyonal ilişkilere pek fazlaca alanda ciddi imkanlarla karşılaşılan bir dönemden geçildiğine dikkat çeken Erdoğan, “Terörizm, ırkçılık, göç şeklinde aşina olduğumuz sorunlara iklim değişikliği, İslam ve yabancı kini benzer biçimde yenileri ekleniyor. Bir elin beş parmağını geçmeyen ülkelerin çıkarlarını gözeten, sadece dünya nüfusunun kahir ekseriyetini görmezden gelen mevcut sistemin yapısal sorunları giderek kendisini daha fazla hissettiriyor. Türkiye olarak uzun bir süredir ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyerek bu duruma dikkat çekiyoruz. Küresel güvenlik mimarisinin daha adaletli, hakkaniyetli, temsil kabiliyeti yüksek yeni bir anlayışla şekillendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Dünyanın neresinde olursak olalım, büyük insanlık ailesinin üyeleri olarak hepimiz aynı kaderi paylaşıyoruz. Salgın sürecinde yaşadıklarımız bu gerçeği bizlere yeniden hatırlatmıştır. Sorunlarımız nasıl müşterekse, çözüm yollarını da ortak akılla beraber aramalı, birlikte bulmalıyız” ifadelerini kullandı.

“Terör örgütlerine yardım eden oluşumların hiçbir ayrıma gidilmeksizin engellenmesi gerekiyor”

Erdoğan, Türkiye olarak dostların fikirlerine büyük kıymet verirken, tecrübe ve birikimlerini paylaşmaya da hassasiyet gösterdiklerini kaydetti. Konferans bünyesinde “Yeni Sınamalar ve Tehditler Öncelik Alanının” koordinatörlüğünü bu anlayışla yürüttüklerini belirten Erdoğan, “Öte taraftan terör örgütleri, terörle savaşım tedbirleri karşısında asimetrik tehdit unsurlarını geliştirme çabalarını sürdürüyorlar. FETÖ, DEAŞ, PKK gibi terör örgütleri eylemlerini organize suç faaliyetleriyle destekliyorlar. Bu terör örgütlerine yardım eden, propaganda, finansman ve eleman devşirme faaliyetlerine katılan oluşumların hiç bir ayrıma gidilmeksizin engellenmesi gerekiyor. Bugün kabul edeceğimiz Konferans’ın, ‘BM Küresel Terörizmle Mücadele Stratejisinin Uygulanmasına İlişkin Eylem Planı’nı da bu açıdan mühim bir kazanım olarak görüyorum” benzer biçimde konuştu.

“5.6 milyar dolarlık insani yardımla bu alanda dünyada ulusal gelire oranla ilk sıradayız”

Afganistan’da barış ve istikrarın tesisinin, Afganlara karşı insani görevin yanı sıra gayri muntazam göç hareketleri ve artan terör faaliyetlerinin önlenmesi bakımından da büyük ehemmiyet taşıdığının altını çizen Erdoğan, Afganistan’ın kendi kaderine terk edilmemesi, insani yardım konusunda internasyonal toplum olarak desteğin sürdürülmesi çağrısı yapmış oldu. Erdoğan, “Türkiye olarak dış politikamızda öncelik verdiğimiz insani yardımları, 2021 senesinde 122 ülkeye ulaştırdık. Toplam 5.6 milyar dolarlık insani yardımla bu alanda dünyada milli gelire oranla ilk sıradayız. 3.7 milyonu geçici koruma altındaki Suriyeliler olmak suretiyle 4 milyondan fazla yerinden edilmiş kişiye ev sahipliği yapmayı sürdürüyoruz” dedi.

“Savaşın negatif etkilerinin giderilmesi için BM ve öteki taraflarla sarf ettiğimiz yoğun çabalar bütün dünyanın takdirini kazanmıştır”

Ukrayna’daki krizin yöresel ve küresel ölçekteki etkilerinin hepimiz tarafınca yakından hissedildiğini ifade eden Erdoğan, “Adil bir barışın dış ilişkiler kanalıyla sağlanabileceğini, savaşın kazananı, adil bir barışın ise kaybedeni olmayacağını hep söylüyorum. Diğer yandan savaşın negatif etkilerinin giderilmesi için Birleşmiş Milletler ve taraflarla sarf ettiğimiz yoğun çabalar bütün dünyanın takdirini kazanmıştır. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracına yönelik İstanbul Mutabakatı ve geçen ay meydana gelen esir takası bu yönde kaydedilmiş somut birer başarıdır. Hedefimiz, sahadaki zorluklara karşın yakalanan ivmeyi devam ettirerek bir an ilkin akan kanın durmasını sağlamaktır” benzer biçimde konuştu.

“Asya’yla Avrupa’yı birbirine bağlayan modern İpek Yolu’nun canlandırılmasını destekliyoruz”

Orta Asya ülkelerinin çevre coğrafyalarla ulaşım bağlantılarının güçlendirilmesinin ortak çıkar olduğunu söyleyen Erdoğan, “Türkiye olarak fazlaca modlu ulaştırma koridorlarını teşvik ediyor, Asya’yla Avrupa’yı birbirine bağlayan modern İpek Yolu’nun canlandırılmasını destekliyoruz. Bu bağlamda Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridor Girişimimize ve Orta Koridorun belkemiği olan Bakü-Tiflis-Kars Demiryoluna büyük önem veriyorum. Uluslararası linkleri pekiştirmek amacıyla son 15 yılda 100 milyar dolar değerinde yüzden fazla büyük altyapı projesini hayata geçirdik. Bu sene ayrıca konferansın Ticaret ve Yatırımlar Öncelik Alanı’nın eş koordinatörlüğünü de üstlendik” ifadelerini kullandı.

“Küresel ısınma, biyolojik çeşitliliğin yok olması, çölleşme, naturel afetler şeklinde çevre sorunları, yüzyılın en önemli sınamaları olarak karşımıza çıkıyor”

Sürdürülebilir enerji mevzusu ve enerji güvenliğinin temininin bütün dünyada tekrar gündemin üst sıralarına yerleştiğine dikkat çeken Erdoğan, kaynak ve güzergah çeşitlendirmesinin enerji politikalarının temel hedeflerinden olduğunu söyledi. Erdoğan, “Bunun önemli bir öteki boyutu da tekrar hepimizin gündeminde olan pak enerjiye geçiş sürecidir. Küresel ısınma, biyolojik çeşitliliğin yok olması, çölleşme, naturel afetler benzer biçimde muhit sorunları, yüzyılın en önemli sınamaları olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla Güven Artırıcı Önlemler kataloğunun çevre boyutunu konferansın en önemli etkinlik alanlarından biri olarak görüyorum” dedi.

Erdoğan, “Eşim Emine Erdoğan’la birlikte Genel Sekreter Sayın Guterres tarafınca Eylül ayındaki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu aracılığıyla imzalanan küresel atık yönetimi konusundaki ‘Niyet Beyanı’ uluslararası camia açısından adeta bir yol haritası niteliği taşımaktadır. Değerli arkadaşlar, bugünkü zirvede konferansın internasyonal bir teşkilata dönüşümünün başlatılacak olmasından büyük bir sevinç duyuyorum. Dönem Başkanı Kazakistan’ı, bu dönüşüm sürecine yönelik yol gösterici ve kesin yaklaşımı sebebiyle kutlama ediyorum. Tüm üye ülkelerin de dönüşüm sürecine azami destek vereceklerinden kuşku duymuyorum” diye konuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın