hatimli teravih namazı ne kadar sürer

hatimli teravih namazı ne kadar sürer bilgi90’dan bulabilirsiniz

İlke Haber Ajansı

Gaziantep’in her mahallesinde en az bir camide olmak üzere toplam 10 camide kılınan hatimle teravih namazına vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Her ramazan ayında olduğu gibi bu yıl da Gaziantep İl Müftülüğü tarafından kent genelinde 10 camide hatimle teravih namazı kılınıyor. Teravih namazının yanı sıra hatmin de sevabından yararlanmak ve 11 ayın sultanı ramazan ayını ibadetle geçirmek isteyen vatandaşlar, önceki senelerde olduğu gibi bu sene de hatimle teravih namazı kılınan camilere akın ediyor.

Anadolu’nun köklü bir geleneği olan ve bir ara unutulmaya yüz tutan ancak son yıllarda halkın tekrar teveccüh gösterdiği hatimle teravih namazına katılan vatandaşlar, ramazanda önemli bir geleneği de devam ettiriyor.

Aralarında Nuri Mehmet Paşa, Tekke ve Alauddevle Camii gibi tarihi camilerin de bulunduğu toplam 10 camide hatimle teravih namazı geleneği devam ettirilirken, vatandaşlar da bu camilerde kılınan hatimle teravih namazına yoğun ilgi gösteriyor.

Asırlardır uygulanan hatimli teravih namazı geleneği merkez Şehitkamil ilçesi Çıksorut Mahallesi’ndeki Mustafa Seven (Çıksorut) Camii’de 7 yıldır aralıksız bir şekilde sürdürülüyor.

Yatsı namazının kılınmasının ardından başlayan hatimle teravih namazının her rekâtında imam hatip ve hafızlar tarafından bir sayfa Kur’an-ı Kerim okunuyor. 20 rekâtta bir cüzün tamamen okunduğu namazı kılan vatandaşlar, hem namazını kılmış hem de hatim yapmış oluyor.

Ramazan ayının en önemli ibadetlerinden birinin de teravih namazı olduğunu belirten Mustafa Seven (Çıksorut) Camii İmam Hatibi Abdulkadir Yamaçoba, hatimle kılınan teravih namazına vatandaşların büyük bir ilgi gösterdiğini söyledi.         

Ramazan ayının bütün İslam âlemine huzur ve selamet getirmesini dileyen Yamaçoba, “Ramazan ayı feyiz ve bereket ayıdır. Ramazan ayı yılda bir defa geliyor. Gaziantep’te sekiz yıldır görev yapıyorum. 7 yıldır camimizde teravih namazı hatimle kılınıyor. Rabbim inşallah ecir ve sevabını da bizlere verir diye umuyoruz.” dedi.

Hatimle teravih namazı geleneğinin cemaat tarafından da önemsendiğini, teravih namazında dolan camiye kentin farklı yerlerinden de gelindiğini dile getiren Yamaçoba, mübarek ayın her günü bir cüz okunarak teravih namazı kılındığını, ayın bitiminde de Kuran-ı Kerim’in hatmedilmiş olduğunu ifade etti.

“Hatimle kılınan teravih namazı daha faziletlidir”

Yamaçoba, “Normal teravih namazı yarım saat sürüyorsa hatimle teravih namazı ise yaklaşık bir buçuk saat sürüyor. Tabi özellikle hatimle teravih namazını tercih eden kardeşlerimiz var. Uzak yerlerden camimize geliyorlar. Buralara kadar gelip bizimle beraber hatimle teravih namazına iştirak ediyorlar. Namazlarını bizimle beraber burada eda ediyorlar. Elbette normal teravih namazıyla hatimle teravih namazı arasında bir fark vardır. Hatimle kılınan teravih namazı daha faziletlidir.” ifadelerini kullandı.

Hatimle teravih namazı geleneğini diğer ramazanlar da sürdüreceklerini sözlerine ekleyen Yamaçoba, imkânı ve şartları müsait olan Müslümanların teravihi hatimle kılmalarını tavsiye etti.

Hatimle teravih namazına katılan vatandaşlar ise bu namazı kılmaktan büyük bir feyiz aldıklarını ve diğer camilerde de bu geleneğin yaşatılması gerektiğini belirttiler.  

Camilerinde 7 yıldır hatimle teravih namazı kılındığını dile getiren Hasan Dağlıoğlu, “Hatimle teravih namazının normal namazdan daha faziletli olduğunu düşünüyorum. Bu namazı kılmakla aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’i de hatim etmiş oluyoruz. Hatimle teravih namazı çok uzun sürmüyor. Bazıları hatimle teravih namazını bir buçuk 2 saat sürüyor zannediyor. Hatimle teravih namazı normal teravih namazına göre 5-10 dakika fazla sürüyor.” dedi.  

Her ramazan ayında hatimle teravih namazı kıldığını belirten Abdulkadir Öztuğ da “Hatimle teravih namazı kılmak daha güzel, faziletli oluyor, daha çok hoşumuza gidiyor. Zevkle ve aşkla hatimle teravih namazımızı kılıyoruz. Allah’a hamd olsun, her ramazan hatimle teravih namazına katılıyoruz.” şeklinde konuştu.

Mustafa Döner ise “Bu namazın fazileti ve mükâfatı daha çok olduğundan dolayı bu camiye geliyoruz. Allah hocalarımızdan razı olsun. Hatimle teravih namazı kılmak daha sevaplıdır, bundan dolayı biz de bu namazı tercih ediyoruz.” diye konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

Yazı kaynağı : ilkha.com

Hatimle teravih namazı kılınan camiler hangileri? Hatimle teravih namazı nasıl kılınır? İşte detaylar

Hatimle teravih namazı kılınan camiler hangileri? Hatimle teravih namazı nasıl kılınır? İşte detaylar

Hatimle teravih namazı kıldırılan camiler araştırılıyor. Hatimle kılınan teravih namazında her rekatta Kur’an-ı Kerim’den bir sayfa okunuyor. 20 rekatın sonunda bir cüz tamamlanmış oluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada il il hatimle teravih namazı kılınacak camiler açıklandı.

HATİMLE TERAVİH NAMAZI KILINAN CAMİLER

İlçe       Cami

Gaziosmanpaşa KÜÇÜKKÖY TATBİKAT C.

Fatih    HACI HAMZA C.

Fatih    YUSUF ŞUCAATTİN C.

Ataşehir            BAĞLARİÇİ C.

Üsküdar            ÖMER ÖZTÜRK C.

Ümraniye         AHİ EVRAN MESCİDİ

Şişli      MECİDİYEKÖY TEVFİKAĞAZADE C.

Eyüpsultan       PROF.DR.MAHMUT ESAT COŞAN C.

Eyüpsultan       PROF.DR.MAHMUT ESAT COŞAN C.

Fatih    HOCA ÜVEYZ C.

Silivri   ABDULLAH ALİYE CAN C.

Fatih    ŞEHZADEBAŞI C.

Fatih    YAVUZ SULTAN SELİM C.

SarıyerTARABYA AYDINEVLER EBUBEKİR C.

Fatih    MİHRİMAH SULTAN C.

Başakşehir        HZ.BİLALİ HABEŞİ C.

Ümraniye         SANTRAL MUSTAFA AVNİ C.

Sancaktepe      SAMANDIRA MERKEZ C.

Fatih    İSKENDERPAŞA C.

Sultanbeyli       ULU C.

Fatih    SEYİTÖMER C.

Fatih    SOĞANAĞA C.

İL İLHatimle teravih namazı KILINAN CAMİLE RİÇİN TIKLAYINIZ

Zeytinburnu    DEMİRCİLER SİTESİ C.

Sancaktepe      AZİZ BAYRAKTAR C.

Şile       HACIOSMANAĞA C.

Bayrampaşa     KOCATEPE C.

Maltepe            HÜSNİYE ARAT-MEHMET MACİT C.

Fatih    HEKİMOĞLU ALİPAŞA C.

Fatih    SANKİYEDİM C.

Adalar HACI MEHMET KERSE MESCİDİ

Fatih    HADIM İBRAHİMPAŞA C.

Eyüpsultan       ARPACI HAYRETTİN C.

Kartal  MAARİFİ C.

Eyüpsultan       ŞEVKİBEY C.

Fatih    GAZİ AHMETPAŞA C.

Gaziosmanpaşa PROFESÖR MAHMUT ESAT COŞAN C.

Fatih    MURATPAŞA C.

Fatih    KUMRULU MESCİDİ

Arnavutköy      ARNAVUTKÖY MERKEZ C.

Üsküdar            KEREM AYDINLAR C.

Fatih    BEHRUZAĞA ODABAŞI C.

Esenler HZ.ALİ C.

Bakırköy            M.KEMAL KIYMET DEMİR MESCİDİ

SarıyerCUMHURİYET MH.HACIOSMAN C.

Ümraniye         NECAT C.

AvcılarFETİH C.

Sultangazi         MESCİDİ SELAM C.

Eyüpsultan       HÜSEYİN ŞAHİN C.

Fatih    MUSTAFA MUSLİHİDDİN YARHİSAR C

Eyüpsultan       KIZILMESCİT C.

PendikLOKMAN HEKİM C.

Gaziosmanpaşa KÜÇÜKKÖY MERKEZ C.

Beylikdüzü       SACİT ATEŞ C.

Sultangazi         RAVZA C.

Güngören         GENÇOSMAN C.

Sultanbeyli       RIFAT BÖREKÇİ C.

Fatih    ŞEVKET ÇUKURBOSTAN C.

Ataşehir            SELMAN-I FARİSİ C.

Eyüpsultan       ALİBEYKÖY HATİCE SULTAN C.

Fatih    TAHİRAĞA C.

Başakşehir        MEDİNE MÜDAFİİ FAHRETTİN PAŞA C.

TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Önce yatsı namazının ilk sünneti, sonra farzı daha sonra da son sünneti kılınır. Sonra imam, müezzin veya cemaatten biri teravih namazına başlanacağını duyurur.

İmam “niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya ve kıldırmaya”, cemaat de “niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, uydum imama” şeklinde niyet ederek iftitah tekbiri alınıp namaza başlanır.

İkişer rekât halinde kılınacaksa ikinci rekâttan sonraki oturuşta “Tahiyyat”, “Salli-Barik” ve “Rabbena” duaları okunarak sağa ve sola selam verilir. Eğer teravih dört rekât olarak kılınacaksa ilk oturuşta “Tahiyyat” ile birlikte “Salli-Barik” duaları okunarak kalkılır ve üçüncü rekâta kalkıldığında ise “Sübhaneke” duası okunur. Her selam verildiğinde “salat-ı ümmiyye”’nin okunması güzel olur. Teravih namazı ara vermeden kılınabileceği gibi ihtiyaca göre kısa aralar da verilebilir.

teravih namazı bittikten sonra kısa bir duanın akabinde vitir namazı da cemaatle kılınır. Daha sonra tesbihat ve dua ile birlikte ibadet tamamlanmış olur

Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Yorum yapın