Google’ın haber makaleleri yazabilen bir AI aracını test ettiği bildiriliyor

rent a car 34

Google, haber öyküleri yazmak için AI kullanan bir aracı test ediyor ve bunu yayınlara sunmaya başladı. yeni bir rapor The New York Times’tan. Teknoloji devi, yapay zeka aracını The New York Times, The Washington Post ve The Wall Street Journal’ın sahibi News Corp.’a sundu.

Dahili olarak “Genesis” kod adlı araç, bilgileri alabilir ve ardından haber kopyası oluşturabilir. Google’ın, aracın diğerlerine zaman kazandırmak için bazı görevleri otomatikleştirerek gazeteciler için kişisel bir asistan olarak hizmet edebileceğine inandığı bildiriliyor. Teknoloji devi, aracı bir tür “sorumlu teknoloji” olarak görüyor.

The New York Times, aracı kullanmakla görevlendirilen bazı yöneticilerin bunu “rahatsız edici” bulduğunu ve bunun doğru haberler üretmek için harcanan çabayı göz ardı ediyor gibi göründüğünü belirtiyor.

Bir Google sözcüsü TechCrunch’a yaptığı açıklamada, “Haber yayıncılarıyla, özellikle de küçük yayıncılarla ortaklaşa olarak, gazetecilere çalışmalarında yardımcı olacak yapay zeka özellikli araçlar sağlama potansiyeline sahip fikirleri keşfetmenin ilk aşamalarındayız” dedi.

Sözcü, “Örneğin, AI özellikli araçlar, gazetecilere başlık seçenekleri veya farklı yazı stilleri konusunda yardımcı olabilir” diye ekledi. “Hedefimiz, tıpkı Gmail ve Google Dokümanlar’da insanlara yardımcı araçlar sağladığımız gibi, gazetecilere bu gelişen teknolojileri işlerini ve üretkenliklerini artıracak şekilde kullanma seçeneği sunmak. Oldukça basit bir şekilde, bu araçlar, gazetecilerin makalelerini raporlama, oluşturma ve doğruluk kontrolünde sahip oldukları temel rolün yerini almayı amaçlamaz ve değiştiremez.

Rapor, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli haber kuruluşları olarak geliyor: Nepal Rupisi Ve İçeridençalışanlarına yapay zekanın haber odalarında sorumlu bir şekilde nasıl kullanılabileceğini keşfetmeyi planladıklarını bildirdi.

Associated Press de dahil olmak üzere bazı haber kuruluşları, yapay zekayı kurumsal kazançlar gibi şeyler için hikayeler oluşturmak için uzun süredir kullanıyor, ancak bu haberler, kuruluşun gazeteciler tarafından yazılan genel makalelerinin küçük bir bölümünü temsil ediyor.

Google’ın yeni aracı, yapay zeka tarafından oluşturulan ve doğruluk kontrolü yapılmayan veya tamamen düzenlenmemiş makaleler yanlış bilgi yayma potansiyeline sahip olduğundan, büyük olasılıkla endişe yaratacaktır.

Bu yılın başlarında, Amerikan medya web sitesi CNET sessizce üretken AI kullanarak makaleler üretmeye başladı. şirket için geri tepen sona erdi. CNET, AI tarafından oluşturulan makalelerin yarısından fazlasında düzeltme yapmak zorunda kaldı. Bazı makaleler olgusal hatalar içerirken, diğerleri intihal materyalleri içerebilir. Web sitesinin bazı makalelerinde artık bir editörün notu var: “Bu makalenin önceki bir sürümüne bir AI motoru yardım ediyordu. Bu sürüm, bir kadrolu yazar tarafından önemli ölçüde güncellendi.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın