Google suni zekâ tabanlı söyleşi botunun testi için kayıtları açtıGoogle yapay zekâ tabanlı gelişmiş söyleşi botlarıyla konuşmayı mümkün kılacak AI Test Kitchen adlı Android uygulamasının duyurusunu daha ilkin yapmıştı. Şirket bu uygulamaya erken erişim için kayıtları açtı. Erken erişim imkanı şimdilik sadece Amerika ile sınırlandırılsa da, buraya tıklayarak listeye isim yazdırmak mümkün.

Bir zaman ilkin Meta da en yeni ve en gelişmiş söyleşi botu olan BlenderBot 3’ü her insanın erişimine açmıştı. BlenderBot 3’ün garip yada gerçek olmayan şeyler söyleyebileceğinin anlaşılması fazla zaman almasa da, bu tarz geri bildirimler almak söyleşi botu demolarının mühim hedefleri içinde bulunmuş olduğu için laf mevzusu durum yadırganmamıştı.

Google ve Meta’nın kontrol yöntemleri arasındaki ayrım da bu noktada dikkat çekiyor. Meta BlenderBot’u daha azca sınırlarken, Google ise LaMDA 2’yi ancak üç kolay modla herkesin erişimine açacak.

Bu modlar “Hayal Et”, “Hakkında Konuş” ve “Listele” adını taşıyor. Her bir mod sistemin işlevselliğini farklı bir açıdan test etmek için tasarlanmış. “Hayal Et” modunda kullanıcılar gerçek veya düşsel bir yer ismi söylüyor ve LaMDA orayı tasvir ediyor. “Hakkında Konuş” ise söyleşi başlatacak genel bir mevzuyu ortaya atıyor. Burada da yapay zekânın bağlam içinde kalmayı başarıp başaramayacağı kontrol ediliyor. “Listele” ise suni zekânın bir konuyu etkisinde bırakan ve mühim maddelere ayırıp ayıramayacağını ölçüyor.

Google suni zekâ tabanlı sohbet botunun ne vakit daha çok ülkede daha çok kişi tarafınca kontrol edilebileceği konusunda malumat vermedi.

kaynak: teknoblog.com

Yorum yapın