Google Haritalar’ın muhit dostu rota tavsiyelerine yeni bir özellik ekleniyorGoogle Haritalar, arabanızın haiz olduğu motor  türüne nazaran yakıt verimliliği en yüksek rotayı sunma olanağına sahip. Öte yandan muhit dostu rota özelliği ise tüm Avrupa genelinde kullanıma sunuluyor.

Bu senenin ilk zamanlarında Google, çevre dostu yol tarifi özelliğini Amerika, Kanada ve Almanya’da kullanıma sunmuştu. Bu rotalar daha az yakıt tüketimiyle öne çıkıyordu. “Yakıt verimliliği en yüksek” anlamında yeşil yaprak işaretini barındıran bir rota olduğunda ve bu rota diğerleriyle benzer varış zamanlarına haiz olduğunda, uygulama bu yolları tercih ediyor. Bu seçim hakkında daha çok detayı ve özet durumunda bir açıklamayı almanız da olası oluyor.

Bu özelliği devre dışı bırakmak isteyenlere de söz konusu imkan sunuluyor. Bunun için yol tarifleri sayfasında bulunan rota seçeneklerinde gezinmek ehil oluyor. Buradan her zaman en hızlı seçeneği kullan ayarını yaparak sunulan bu çevre dostu rota seçeneğini kapatmak olası.

Google’ın belirttiğine nazaran, bu özellik Amerika ve Kanada’da sunulduğundan bu yana yarım milyon metreküpten fazla karbonun emisyonunun azaltılmasına yardımcı oldu. Bu da 100 bin benzinli veya mazotlu aracın yoldan çekilmesine eşdeğer.

Çevre dostu rota özelliği salı günü itibarıyla 40’ı aşkın Avrupa ülkesinde kullanıma sunulmaya başlandı. Haberi yayına hazırlarken kontrol ettiğimizde, Türkiye için bu muhit dostu rota özellikleri ve seçenekleri sunulmuyor.

Haberin başlangıcında da belirttiğimiz şeklinde, kullanıcılar Google Haritalar’ın çevre dostu rota seçeneğini aracın benzin, mazot, hibrit yada elektrikli oluşuna bağlı olarak ayarlayabilecek. Bu hususiyet önümüzdeki haftalarda Amerika, Kanada ve Avrupa’da kullanıma sunulacak. Yol tarifi ekranında bulunan menüden Rota seçenekleri’ne gittiğinizde motor çeşidini seçebileceksiniz.

Örneğin, dizel motorlu araçlar çoğu zaman yüksek hızda benzinli yada LPG’li araçlardan daha verimli çalışır. Hibrit ve elektrikli araçlar ise dur-kalk trafikte daha iyi performans gösterir. İşte Google Haritalar, gelen yeni bilhassa birlikte bu kriterleri dikkate alarak çevre dostu ve bereketli rota tavsiyelerinde bulunacak.

Google, en doğru yakıt ve enerji verimlilik tahminlerini elde etmek için ABD Enerji Bakanlığı’nın Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı tarafından sağlanan içgörülerden ve Avrupa Çevre Ajansı verilerinden yararlandığını söylüyor. Bu verileri Google Haritalar’ın sürüş eğilimleriyle birleştiren şirket, belirli bir bölgede en fazlaca kullanılan motor türlerine nazaran eğitilen gelişmiş makine öğrenimi modelleri geliştirdi.

kaynak: teknoblog.com

Yorum yapın