Google Chromecast HD resmiyet kazandı

Google Chromecast HD resmiyet kazandıGoogle Chromecast HD hakkında haberler bir süredir etrafta dolaşıyordu. Google TV’li Chromecast deneyimini daha uygun bir fiyat karşılığında yaşatması beklenen cihaz sonucunda resmiyet kazanmıştır.

Chromecast HD, adından da anlaşılabileceği suretiyle, en çok 1080p çözünürlüğü destekliyor. Bu standart modelin 4K çözünürlüğünün arkasında kalsa da, HDR desteği konusunda bir değişiklik laf konusu değil. Buna ek olarak, görece minik ekranlı bir TV’de 4K ve 1080p çözünürlük arasındaki farkın daha az anlaşılır olacağını belirtmek gerekiyor.

Chromecast HD Amlogic S805X2 işlemciyle geliyor. Bu işlemciye 1.5 GB RAM eşlik ediyor. Dahili depolama alanı ise 8 GB. Bu alan, Chromecast HD’ye Android TV platformundaki binlerce uygulamayı yüklemek için kullanılıyor. Cihazdaki Android TV sürümü Android 12 üzerine kurulu.

google chromecast hdChromecast HD, 4K modelden değişik olarak AV1 yardımıyla geliyor. Bu format YouTube gibi video siteleri tarafınca da kullanılsa da, akıllı telefon çipleri henüz bu formatı destekleyecek biçimde güncellenmiş değil.

google chromecast hdGoogle Chromecast HD Amerika’de 30 dolar, Avrupa’da ise 40 avro karşılığında kullanıcılarla buluşuyor. Cihaz, 2018’de yayımlanan baz Chromecast modelinin yerini alıyor.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın