Google, bir GitHub Copilot yarışmacısı başlattı

yıllık G/Ç geliştirici konferansıGoogle bugün, aralarında kodlama ve Google Cloud hizmetleri hakkında sorular soran bir sohbet aracı olan GitHub’ın Copilot’una rakibi ve Google’ın kodsuz AppSheet ürünündeki yapay zeka destekli kodlama da dahil olmak üzere bir dizi yapay zeka merkezli kodlama aracının kullanıma sunulduğunu duyurdu. .

Neredeyse tüm bu yeni kod tamamlama ve kod oluşturma araçlarının merkezinde Codey vardır. Google’ın PaLM 2 geniş dil modelini temel alan şirket, Codey’i kodlamayla ilgili istemleri işlemesi için özel olarak eğitti, ancak modeli genel olarak Google Cloud ile ilgili sorguları işlemesi için de eğitti (bu arada bunların tümü, bu arada, Google’ın Duet AI kapsamına giriyor) markalaşma).

“[We took] Google Cloud’dan Richard Seroter, bu temel model ve ardından, geliştirici ilişkilerinde büyük bir ekip – aslında çoğu arkadaşım – Google Cloud’un ürettiği her şeyin çok yıllı bir bilgi grafiği koleksiyonumuzla bunun ince ayarını yapmaya yardımcı oluyor. “Bu bilgi grafiği artık bu modeli sürekli olarak besleyen ve eğiten boru hattının bir parçası. Daha sonra bu model, ön uç bileşenlerimizin ve benzerlerinin sohbet, AppSheet kod tamamlama, bunun gibi şeyler için – tabii ki Google’ın ölçek güvenliği ve performansıyla – çağrılabileceği Vertex aracılığıyla sunulur ve sunulur.”

Google’a göre model, izin verilen şekilde lisanslanmış açık kaynak kodlarından oluşan büyük bir külliyatın yanı sıra çok sayıda dahili Google kodu, şirketin tüm kod örnekleri ve referans uygulamaları üzerinde eğitildi.

Geliştiriciler bu yeni araçlara bir Visual Studio Code uzantısı, JetBrains IDE’ler, Google Kabuk Düzenleyici ve Google’ın bulutta barındırılan İş İstasyonları hizmeti aracılığıyla erişebilecek. Model Google Cloud bağlamında eğitilmiş olsa da, kod oluşturma özelliklerinin kesinlikle Google Cloud’a özgü olmadığını vurgulamakta fayda var. Şu anda Go, Java, Javascript, Python ve SQL’i desteklemektedir.

Geliştiriciler, bu modelle doğrudan IDE’lerindeki bir sohbet kutusunda sohbet edebilecek veya bir metin dosyasına yorum yazıp ilgili kodu oluşturmasını sağlayabilecek. Tüm bunlar, günümüzde rakip projelerin sunduklarına oldukça benziyor, ancak Seroter, Google’ın aracını farklı kılan şeyin, Google Bulut Platformunun geri kalanıyla entegrasyonu olduğunu savundu.

Ancak şimdilik, Google’ın AppSheet kodsuz geliştirme platformundaki kod yardımı özelliğini, entegre sohbeti ve yeni yapay zeka entegrasyonlarını yalnızca küçük bir güvenilir test kullanıcıları grubu deneyebilecek. Muhtemelen, Ağustos sonunda bile Google’ın Cloud Next’inde bununla ilgili biraz daha fazla şey duyacağız.

Burada ayrıca önemli olan, buradaki vizyonun kod üretmenin ötesine geçmesidir. Yakın gelecekte Google, geliştiricilerin bu chatbot teknolojisini kullanarak Google Cloud’daki tüm hizmetlerini (uygulamaların dağıtılması ve ölçeklendirilmesi dahil) yönetmesine yardımcı olmak için bu modelleri kullanmak istiyor.

“Aslında, 21. yüzyıl platformlarında 20. yüzyıl arayüzlerini kullandığımızı düşünüyorum. CLI, UI’ler ve API’ler yapıyoruz – bunlar harika, ancak bilgisayar kullanmak için 50 sayfalık bir el kitabının gerekli olduğu 50 yıl öncesinden çok farklı. Artık bir milyon sayfadan fazla Google Cloud dokümanımız var. Farklı bir şey zamanı, ”dedi Seroter.

Kısmen bu, geliştiricileri daha üretken hale getirmek ve bunu başka bir yere bakarak sürekli olarak içerik değiştirmek zorunda kalmaktan kurtarmakla ilgilidir, ancak bu vizyon gerçekleşirse, geliştiricileri ve DevOps ekiplerini gelen birçok rutin işten de kurtaracaktır. uygulamaları test etme ve dağıtma ile. Google Cloud’a kodunuza bakmasını ve onu dağıtmanın en iyi yolunu bulmasını ve ardından zaman içinde izlemesini söyleyebilirseniz, sonuçta bu, daha yaratıcı görevler için çok zaman kazandırır.

Seroter, “Yapay zekayı bulut deneyiminin merkezine koymaya çalışıyoruz, geliştiricilerin bulut platformuyla etkileşim biçimini değiştirerek onu daha insan merkezli, hedef odaklı ve bütünsel hale getirmeye çalışıyoruz” dedi. “Bu, bulut arayüzlerine ve sistemlere yeni bir yaklaşım ve bu konuda heyecanlıyız.”

TechCrunch'ta Google I/O 2023 hakkında daha fazlasını okuyun

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın