Genel cerrahın gençlerin sosyal medya kullanımının riskleri konusundaki tavsiyesi, konuşmayı değiştirebilir

ABD’li genel cerrahtan bu hafta yeni bir halk sağlığı uyarısı, çocuklar ve gençler arasında sosyal medya kullanımının bilimin yeni yeni anlamaya başladığı ciddi riskler oluşturduğuna dair endişeleri araştırıyor.

“…Mevcut kanıtlar, sosyal medyanın bazı çocuklar ve ergenler için yararları olabileceğini gösteriyor, ancak sosyal medyanın çocukların ve ergenlerin ruh sağlığına ve esenliğine derin bir zarar verme riskine sahip olabileceğine dair çok sayıda gösterge var.” ABD Genel Cerrahı Dr. Vivek Murthy danışmada yazdı. “Şu anda, sosyal medyanın çocuklar ve ergenler için yeterince güvenli olup olmadığını belirlemek için henüz yeterli kanıtımız yok.”

Danışma belgesi, gençlerin sosyal medya kullanımının olumlu etkilerini kabul ediyor ve sosyal platformların, gençleri kendi ilgi alanlarını ve kimliklerini paylaşan diğer kişilerle bir araya getirirken bir yandan da kendini ifade etmeyi teşvik ettiğini belirtiyor. Bu olumlu yönler iyi keşfedilmiş ve temelde bu noktada her yerde bulunuyor, ancak sosyal medyanın gençler üzerindeki daha gizli, potansiyel olarak kalıcı olumsuz etkileri çok daha az araştırılıyor.

Danışmanlık, “Amerika’daki neredeyse her genç sosyal medyayı kullanıyor ve yine de bunun onlar için yeterince güvenli olduğu sonucuna varmak için yeterli kanıtımız yok” uyarısında bulunuyor. “Çocuklarımız onlarca yıllık bir deneyin habersiz katılımcıları haline geldi.”

Teknoloji sahnesinden çıkan birçok fenomen gibi, sosyal medya da gerçekten hızlı hareket ederken, son on yılda bir şeyleri bozdu ve bu süreçte sosyal davranışı ve insan beynini yeniden şekillendirerek değişti. Yetişkin beyni bu değişiklikleri atlatacak kadar yerleşik olsa da, bu rapor ve diğerleri, çocukların ve ergenlerin artık beyin ve benzer davranışlar üzerinde kalıcı olumsuz etkileri olabilecek güçlere düzenli olarak maruz kaldıkları konusunda alarm veriyor.

Murthy, “10 ila 19 yaş arasındaki ergenler, oldukça hassas bir beyin gelişimi döneminden geçiyorlar” diye yazdı. “…Erken ergenlik döneminde, kimlikler ve öz-değer duygusu oluşurken, beyin gelişimi özellikle sosyal baskılara, akran görüşlerine ve akran karşılaştırmalarına karşı hassastır.”

A son çalışma Chapel Hill’deki North Carolina Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, ortaokul öğrencilerinin beyinlerini görüntülediler ve sosyal medya uygulamalarını (Facebook, Instagram, Snapchat) kontrol etme sıklıklarının, ödül ve cezalara karşı devam eden hassasiyetle eşlenen amigdaladaki değişikliklerle ilişkili olduğunu buldular. Diğer araştırmalar, sosyal medyadaki reddedilmenin beyindeki sosyal uyaranlara yanıt veren yapıları nasıl etkileyebileceğini araştırdı ve bu tepkilerin genç, gelişmekte olan beyinlerde arttığına dikkat çekti.

Murthy, “Ergenlik, beyin gelişiminin savunmasız bir dönemi olduğu için, bu dönemde sosyal medyaya maruz kalma ek incelemeyi garanti ediyor” diye yazdı.

Danışma belgesi, gençleri potansiyel zararlarından düzgün bir şekilde korumak için yeterli araç veya kaynak olmadan sosyal medya kullanımında gezinen ebeveynlerin ve ailelerin artık omuzladığı orantısız yükü kabul ediyor. Murthy, politika yapıcıları ve teknoloji şirketlerini, ABD’nin çocuklar için risk oluşturan diğer ürünlerle birlikte izlediği “çok yönlü bir yaklaşım” için bir araya gelmeye çağırıyor:

“ABD’nin bu tür durumlarda harekete geçme konusunda güçlü bir geçmişi var. Yaygın olarak benimsenen ve çocuklar üzerinde etkisi olan diğer sektörlerin yanı sıra oyuncaklar, ulaşım ve ilaçlar söz konusu olduğunda, ABD genellikle tüketicilere zarar verme riskini azaltmak için önce güvenlik yaklaşımını benimsemiştir. Bu ilkeye göre, güvenlik için temel bir eşik karşılanmalıdır ve güvenlik, titiz kanıtlar ve bağımsız değerlendirme ile kanıtlanana kadar, ürünler, hizmetler veya mallardan kaynaklanan zarar riskini en aza indirmek için korumalar devreye alınır.

Genel cerrahın özel politika tavsiyeleri, gençlik verilerinin gizliliği için daha yüksek standartların uygulanmasını, zorunlu yaş minimumlarını, bu alanlarda araştırmaları derinleştirmeyi ve dijital medya okuryazarlığı eğitimini müfredatlara dahil etmeyi içeriyor.

Bu ayın başlarında bir rapor Amerika Psikoloji Derneği ayrıca sosyal medyanın gelişmekte olan beyinler üzerindeki potansiyel ciddi olumsuzluklarını işaret etti ve çevrimiçi etkinlikleri konusunda çocuklar ve ebeveynler arasında açık bir diyaloğu teşvik etti. Bu rapor ve genel cerrahın tavsiyesi, nihayetinde sosyal medyayı “gençler için doğası gereği yararlı veya zararlı olmayan” tarafsız bir araç olarak çerçevelese de, ikincisi sorunu bir halk sağlığı krizi çerçevesinde sunuyor ve hafifletmek için acil eylem çağrısında bulunuyor. çevrimiçi alanlarda giderek daha fazla demlenen gelişmekte olan zihinlerin potansiyel zararı.

Danışmanlığın iğneyi hareket ettireceği garanti edilmese de, gençlerin sosyal medya kullanımını bir halk sağlığı krizi olarak yararlı bir şekilde sunuyor – genellikle ebeveynlere atılan veya teknoloji şirketlerinin kendi pembe konuşma noktaları tarafından tanımlanan bir sorun için bir kayma. Geçmişte, genel cerrahın tavsiyeleri ulusal diyaloğu yeniden şekillendirdi sigara içmek ve sarhoş araba kullanmak gibi halk sağlığı tehditleri etrafında. Kanıtsız korku tellallığı dönemlerini de başlattılar. 1982 danışmanlığı video oyunlarının gençler için tehlikeli olduğu konusunda uyardı. (Bu tavsiye belgesinin aksine, Murthy’nin yeni raporu, ortaya çıkan çok daha derin bilimsel kanıtlarla eşleştirilmiştir.)

Beyaz Saray, genel cerrahın ofisini takip etti. kendi teklifi konuyla ilgili kurumlar arası bir görev gücü başlatmak, gençlerin ruh sağlığı krizi konusunda koordinasyon sağlamak için Eğitim Bakanlığı, FTC ve DOJ dahil olmak üzere kurumları bir araya getirmek. Bu tavsiyelerden ne çıkacağını göreceğiz – ve birçok farklı siyasi gündem, çocukları koruma çabaları. Özel kuvvetlerin etkisiz olmasıyla ünlüdür, ancak sosyal medya ve çocukların ruh sağlığı etrafındaki sohbeti yavaş yavaş bir halk sağlığı çerçevesine yönlendirmek uzun vadede yararlı olabilir.

Bu konu, Kongre oturumlarında tekrar tekrar gündeme geliyor, ancak teknolojinin genç kullanıcıların davranışlarını manipüle ederken onların verilerinden para kazanma becerisine yönelik düşünceli ABD düzenlemesinin olasılığı arka planda kalmaya devam ediyor. partizan siyaset ve siyasi tribün. AB sosyal medya için anlamlı yeni kurallar geçirirken Dijital Hizmetler YasasıABD’deki milletvekilleri veri gizliliği ve tehlikeli içerik gibi temel, platformlar arası konularda başarısız olmaya devam ediyor.

Danışma belgesi, “Çocuklarımız ve ergenlerimiz, sosyal medyanın etkisinin tam boyutunu öğrenene kadar yıllarca bekleme lüksüne sahip değiller” uyarısında bulunuyor. “Çocuklukları ve gelişimleri şimdi yaşanıyor.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın