Genç siber güvenlikçilerin amacı ‘terörle savaşım’

Genç siber güvenlikçilerin amacı ‘terörle savaşım’Terörle mücadele için Siber Atölye Projesiyle TEKNOFEST KARADENİZ’e katılan siber güvenlik uzmanı Can Cebeci, Eğitim Teknolojileri Yarışması’nda 37 bin takım arasında finale kalan 10 ekipten biri olma başarısını yakaladı. Geliştirdikleri projenin siber ulusal müdafaa sisteminde de kullanılabileceğini ifade eden Cebeci, siber emniyet alanında sektörün elemen ihtiyacının karşılanması için de eğitimler düzenlediklerini söyledi.

“Defansif değil hücum moduna geçmeyi planlıyoruz”

Amaçlarının defansif değil saldırı moduna geçmek olduğunu belirten siber emniyet uzmanı Can Cebeci, “Projemiz eğitim kategorisinde gözüktüğü şeklinde siber emniyet eğitimidir. Bir öğrencinin veya bir kurum çalışanının sıfırdan alınıp ileri seviyeye kadar getirilmesine yardımcı olur. Siber emniyet oldukça çeşitli bir alandır. Ofansif, defansif alanları mevcuttur. Biz kişileri sıfırdan başlatarak ileri seviyeye kadar siber güvenlik eğitimlerini tamamlamasını ve tamamlandıktan sonrasında istenilen alanda personel yetiştirmek isteyen kuruma ve devlet yerlerine çalışanları istihdam oluşturmayı amaçlıyoruz. Asıl hedefimiz vatanımızı milletimizi sevdiğimiz için terörle mücadelede, FETÖ’yle mücadelede önde durmak, yurt dışından aldığımız siber saldırılara karşı defansif değil hücum moduna geçmeyi planladığımız için bu tarz şeyleri ileriye taşımayı düşünüyoruz” dedi.

Projelerinin özellikleriyle ilgili bilgilendirme meydana getiren Can Cebeci,

“Projemiz 16 adet ana kategoriden oluşuyor. Bununla beraber 16 tane kategorinin 230 adet alt kategorisi var. Bu eğitim platformunun içinde 850 tane öğrenim videosu mevcuttur. Bununla beraber kendimizin yazdığı sunum dosyaları, PDF’ler ve evraklar mevcuttur. Öte yandan bir kişiye banka sistemine iyi mi siber taarruz yapılır, bu öğretilir. Ondan sonrasında öğrendiğini yanlış bir işte kullanmaması için banka simülasyonuna siber taarruz yapması öğretilir. Bununla beraber bir kişi saldırı durumundayken öteki kişide bu saldırıyı önleme komisyonunda bulunur ki bir taarruz nasıl tespit edilir, iyi mi giderilir öğrenmesi için. Bu sayede bir bankaya 2 tane personel yetiştirmiş oluyoruz” diye konuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın