Gazeteciyken İspanya Kraliçesi Olan Letizia Ortiz Rocasolano’nun Peri Masallarını Andıran Hayat Hikayesi

Gazeteciyken İspanya Kraliçesi Olan Letizia Ortiz Rocasolano’nun Peri Masallarını Andıran Hayat Hikayesiİspanya’nın şimdiki Kraliçesi Letizia Ortiz Rocasolano’nun basit bir aileden prensesliğe geçen hikayesi resmen masal kitaplarından fırlamış bir peri masalı şeklinde. Gazetecilik hayallerinin peşinde koşarken yanlışlıkla kraliçe olan Rocasolano hayatta her şeyin mümkün bulunduğunu bir defa daha kanıtlıyor. Bir peri masalı hikayesi okuyormuş gibi hissedeceğiniz İspanya kraliçesinin hayatı ile alakalı bilgileri beraber inceleyelim.

Letizia Ortiz Rocasolano, 15 Eylül 1972 tarihinde doğdu

İspanya

Doğduğu sırada büyükbabası Madrid’de sıradan bir taksi şoförü olarak çalışıyordu. Rocasolano’nun babası gazeteci annesi ise hemşireydi. Büyüdükçe babasının izinden gitmeye karar verdi ve liseyi bitirdikten sonra eğitimine gazetecilik üstüne devam etti. Tıpkı çoğu masal prensesi şeklinde Letizia da ileride kraliçe olacağını hiç düşünmüyordu.

Gazeteciliğin farklı dalları üstüne lisans ve yüksek lisans eğitimi aldı

İspanya

Eğitiminin arkasından İspanya’da ve yurt dışında birçok büyük medya ajansında çalıştı. Dünyanın en önemli vakalarını haber yapma imkanı da bulduğu başarılı bir kariyere imza attı.

İspanya Prensi Felipe ile tanışmadan önce yazar ve lise edebiyat öğretmeni Alonso Guerrero Pérez ile evliliğe ilk adımını attı

Bu evlilik uzun sürmedi ve çift sadece bir sene sonra ayrıldı. Birlikte geçirdikleri kısa süreye karşın Rocasolano’nun eski kocası, onun aşkına ithafen El Amor de Penny Robinson ( Penny Robinson’ın Aşkı ) isimli bir kitap yazdı. Pérez ondan sonra kitabın kurgu olduğunu açıklamasına rağmen Rocasolano ile ikisinin aşk hikayesine dayandığını itiraf etti.

2002 senesinde, Rocasolano hala İspanya’daki televizyon kanallarından birinde çalışıyordu ve yaşamının nasıl değişeceğinden haberi bile yoktu

Bu sırada İspanya prensi Felipe, Letizia’yı haberleri sunarken ekranda görmüş ve ona aşık olmuştu. Söylentilere bakılırsa prens, daha sonra gazeteci arkadaşlarından onları tanıştırmasını istedi. İşte masallara layık aşk hikayeleri burada başladı. 2002’te nişanlanan çift 2004’te evliliğe ilk adımını attı.

İspanya’nın ilk “basit” Kraliçesi olan Letizia’nın yoldam anlayışı da kendine has. Şık giyim seçimi nedeniyle milyonlarca insan tarafından takip ediliyor

Letizia,  müsait fiyatlı moda sevgisiyle tanınıyor. Neredeyse bütün etkinliklere müsait fiyatlı fakat şık giysilerle katılıyor. Öte taraftan Madrid’deki düğünleri esnasında kraliçenin giydirilmiş olduğu gelinlik medyaya uzun vakit konu olmuştu. Bugün itibariyle Kral 6. Felipe ve Kraliçe Letiza 18 yıldır birlikteler ve çiftin 2 de kızı var. İspanya’nın gelecek kraliçesi Prenses Leonor ve kardeşi Prenses Sofia.

İlginizi çekebilir:

İngiltere Kralı III. Charles, Taç Giyme Töreninde Kadim Gelenekleri Bozmaya Hazırlanıyor

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın