‘GAFAM’ teknoloji devleri ByteDance ve Samsung, AB’nin yeniden başlatılan antitröst rejimiyle yüzleşmeyi bekliyor

rent a car 34

Yedi teknoloji devi, Avrupa Birliği’ne yeniden başlatılan antitröst rejiminin – Dijital Piyasalar Yasası (DMA) — onlar için geçerli olacaktır.

Çoğunluğu ABD merkezli devlerden oluşan ilk yedi isim: Alphabet (Google), Amazon, Apple, ByteDance (TikTok), Meta (Facebook), Microsoft ve Samsung.

DMA alır önceden diğer dijital işletmeler ve tüketiciler arasında aracı görevi gören büyük platformlarda antitröst uygulamasına yönelik bir yaklaşım. Bunu, belirlenen bekçilerin uyması gereken bir dizi yükümlülük ve yasakları önceden belirleyerek yapar – uyumsuzluk için çok büyük cezalar (küresel yıllık cironun %10’una kadar) tehdidiyle birlikte.

Kapı bekçileri için geçerli olan DMA “yapılması ve yapılmaması gerekenler” örnekleri arasında, kendi kendini tercih etme yasağı ve teknoloji devlerinin üçüncü taraf verilerini nasıl kullanabileceğine ilişkin sınırlamalar ve ayrıca üçüncü taraflara uygulamalarının ürettiği verileri sağlama zorunluluğu yer alır. Uygulama mağazası bekçileri ayrıca yandan yüklemeyi engelleyemeyecek ve geliştiricilerin kendi hizmetlerini (ödeme sistemleri gibi) kullanmalarını gerektiremeyecek.

Diğer hükümlerin yanı sıra, kullanıcıların izinleri olmadan reklamlar için izlenmesi de rejim kapsamında yasaklanmıştır.

Genel olarak AB, DMA’nın, teknoloji devlerinin pazar güçlerini etrafa saçarak yıllardır hoşlandıkları haksız/sömürücü davranışları proaktif olarak bastırarak çevrimiçi rekabetçi oyun alanını düzleyeceğini umuyor.

Kapı bekçilerinin resmi ataması, bu yaz daha sonra Komisyon tarafından duyurulacak – bunun için 6 Eylül’e kadar vakti var. Bu, teknik olarak listeye daha fazla ismin eklenebileceği anlamına gelir. DMA’nın yalnızca en güçlü platformları hedeflemesi amaçlanmış olsa da, listenin fazla büyümesi pek olası değil.

Rejimin kapsamına girdikleri doğrulandıktan sonra, bekçiler, resmi atamaların açıklanmasından altı ay sonra – yani 2024 baharına kadar – DMA’ya uygun olduklarından emin olmalıdır. Komisyon tarafından herhangi bir kural ihlaline ilişkin yaptırımlar, bunu gelecek yıl takip edebilir.

DMA listesi şu anda hiçbir Avrupalı ​​teknoloji devini içermese de, yerel seyahat rezervasyonu devi Booking.com bu yılın ilerleyen zamanlarında kesintiye gidebilir.

Platform bize, COVID-19’un işletmesi üzerindeki etkisi nedeniyle henüz bir bekçi olarak kendini bilgilendirmediğini, bunun da DMA’nın Temmuz 2023 son teslim tarihiyle ilişkili dönem için nicel eşiklerini karşılamadığı anlamına geldiğini söyledi. Düzenlemenin kendi işine uygulanabilirliği konusunda Komisyon ile görüşmelerini sürdürdüğünü de sözlerine ekledi.

Bir Booking sözcüsü, “Bunu Avrupa Komisyonu’na ilettik” dedi. “Ancak, bu eşiklerin büyük olasılıkla bu yılın sonunda karşılanmasını bekliyoruz, bu durumda gerekli son tarihler içinde Avrupa Komisyonu’na bu gerçeği bildirmeyi bekleriz.”

DMA’nın kardeş yönetmeliği olan Dijital Hizmetler Yasası, adından da anlaşılacağı gibi, Komisyon tarafından duyurulan tam 19 platformla DMA’dan daha geniş bir şekilde geçerlidir. Nisan ayında geri sözde çok büyük çevrimiçi platformlar (VLOP’lar) ve arama motorları (VLOSE’ler) üzerine algoritmik hesap verebilirliği yönlendirmeyi amaçlayan bu düzenlemenin en katı hükümlerinin kapsamına giriyor.

Neredeyse tüm kendi kendini bilgilendiren DMA ağ geçidi bekçileri, DSA kapsamında zaten VLOP’lar/VLOSE’ler olarak belirlenmiştir (tek istisna Samsung’tur) — yani, beş ‘GAFAM’ ABD devi artı Çinli ByteDance, AB’nin yeniden başlatılan dijital ortamı kapsamında en katı uyumluluk gereklilikleriyle karşı karşıya kalacak. kural kitabı.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın