FTC, müşterileri Prime’a kaydettirmek için kullanılan ‘aldatıcı’ taktikler nedeniyle Amazon’a dava açtı

Federal Ticaret Komisyonu Çarşamba günü Amazon’a dava açtı ve perakendecinin yıllarca tüketicileri kendi rızaları olmadan Prime hizmetine kaydettirmek için çalıştığını ve aboneliklerini iptal etmelerini bilerek zorlaştırdığını iddia etti. bu şikayetSeattle’daki federal mahkemede açılan dava, Amazon’un tüketicileri otomatik olarak yenilenen Prime aboneliklerine kaydolmaları için kandırmak için “manipülatif, zorlayıcı veya aldatıcı kullanıcı arayüzü tasarımları” kullandığını iddia ediyor.

FTC Başkanı Lina M. Khan yaptığı açıklamada, “Amazon, insanları kendi rızaları olmadan tekrar eden abonelikler için kandırdı ve tuzağa düşürdü, bu da kullanıcıları yalnızca sinirlendirmekle kalmadı, aynı zamanda onlara önemli miktarda paraya mal oldu” dedi. basın bülteni. “Bu manipülatif taktikler hem tüketicilere hem de yasalara uyan işletmelere zarar veriyor. FTC, Amerikalıları dijital pazarlardaki “karanlık modellerden” ve diğer haksız veya aldatıcı uygulamalardan güçlü bir şekilde korumaya devam edecek.”

Amazon Prime’ın yıllık maliyeti 139 ABD dolarıdır ve tüketicilere Prime Video ve müzik akışına erişim gibi ek avantajların yanı sıra iki günlük ücretsiz gönderime erişim sağlar.

FTC, Amazon’un üyeliklerini sonlandırmak isteyen Prime aboneleri için iptal sürecini bilerek karmaşık hale getirdiğini ve iptal sürecinin asıl amacının abonelerin üyeliklerini iptal etmelerine izin vermek değil, bunu yapmalarını engellemek olduğunu iddia ediyor. FTC ayrıca, Amazon yönetiminin, kullanıcıların aboneliklerini iptal etmelerini kolaylaştıracak değişiklikleri yavaşlattığını veya reddettiğini, çünkü “bu değişikliklerin Amazon’un kar hanesini olumsuz etkilediğini” söylüyor.

FTC basın açıklamasında “Amazon’un çevrimiçi ödeme işlemi sırasında tüketiciler, Amazon Prime’a ayda 14,99 ABD Doları’na abone olmak için çok sayıda fırsatla karşı karşıya kaldı” diye yazdı. “Birçok durumda, Prime’a abone olmadan Amazon’da ürün satın alma seçeneğinin tüketiciler tarafından bulunması daha zordu. Bazı durumlarda, tüketicilere işlemlerini tamamlamaları için sunulan düğme, bu seçeneği seçerken, tekrarlayan bir abonelik için Prime’a katılmayı da kabul ettiklerini açıkça belirtmiyordu.”

Şikayet, Amazon’un hizmetin iptal sürecini tanımlamak için dahili olarak “İlyada” terimini kullandığını söylüyor; bu, Homeros’un Truva savaşı hakkındaki uzun destansı şiirine atıfta bulunuyor.

Şirket, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Bu hikaye gelişiyor…

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın