Fransız VC firması Frst, yeni tohum fonu için ilk kapanışta 80 milyon dolara ulaştı

rent a car 34

ilkadında ünlü olmayan Paris merkezli VC firması, ikinci fonunu artırma sürecinde. Firma şimdiden 72 milyon €’luk (bugünkü döviz kuruyla yaklaşık 80 milyon $) ilk kapanışa ulaştı.

Ve bu yeni fon hakkında söylenecek bir şey varsa o da Frst için her zamanki gibi iş olduğudur. Adından da anlaşılacağı gibi Frst, bir teknoloji girişimine yatırım yapan ilk VC şirketi olmayı hedefliyor.

Frst, bana VC firmasının ön protokollerinin yaklaşık yarısının startup’lar dahil edilmeden önce gönderildiğini bile söylüyor. Firma, önümüzdeki birkaç yıl boyunca yatırım yapmak için bir miktar taze sermaye ile aynı formülü korumaya karar verdi.

Pierre Entremont ve Bruno Raillard liderliğindeki ekip, Pierre-Edouard Stérin’in aile ofisinin bir parçası olarak Otium Venture için çalışırken tanıştı. 2019 yılında ekip kendi VC şirketini kurdu ve ilk İlk fonu artırdı (İlk 2 olarak adlandırılır). O sırada Frst, 90 milyon € topladı (bugünün döviz kuruyla yaklaşık 100 milyon $).

Frst 3 adlı bugünkü yeni fonla, yatırım firması 100 milyon € (110 milyon $) üst sınırına ulaşmayı bekliyor. Frst, Avrupa Yatırım Fonu, Bpifrance’ın Fonds National d’Amorçage 2, Axa Venture Partners ve Isomer’den finansman sağladı. Payfit, Owkin, Shippeo, Pigment, Electra, Supercell, Wolt, Aiven ve Homa Games için çalışan girişimciler gibi birkaç bireysel yatırımcı da fona yatırım yapıyor.

Frst, belirli bir sektöre odaklanmasa da, yapay zekanın yükselişi nedeniyle önümüzdeki yıllarda pek çok ilginç yatırım fırsatı olacağına inanıyor.

“Yapay Zeka alanında son aylarda gözlenen hızlı gelişmeler ve bunların yarattığı aksaklıklar, startuplar için son derece elverişli bir ortam oluşturuyor. Pierre Entremont yaptığı açıklamada, işten tıbba, savunmaya, eğitime veya doğal kaynak yönetimine kadar ekonomi ve toplum bir bütün olarak benzeri görülmemiş değişikliklere hazırlanıyor” dedi.

Genel olarak, Otium Venture’ın orijinal 44 milyon Euro’luk fonunu dahil ederseniz, İlk ekibin 200 milyon Euro’dan fazla yönetilen veya tavsiye edilen varlığı (219 milyon $) vardır. Frst, bu ölçümle artık özellikle Fransız girişimlerine odaklanan en büyük tohum fonu olduğunu söylüyor.

“Fransa, özellikle üst düzey teknik yetenekler üretmesi nedeniyle, bu yaklaşan devrimde lider bir rol oynamak için özellikle iyi bir konumda. Bu nedenle Yapay Zeka, örneğin 7 yıl önce Owkin veya Doctrine ile yatırımlarımızda her zaman çok güncel bir tema olmuştur. Bruno Raillard yaptığı açıklamada, Frst 3 ile olağanüstü teknik kaliteye sahip takımlara şimdiden birkaç yatırım yaptık.

İlk ekip, Pigment, Electra, Poolside, Doctrine, Payfit, Shippeo ve Owkin gibi onlarca girişime yatırım yaptı. Yeni fonuyla yaklaşık 30 şirkete 1 milyon € ile 3 milyon € arasında yatırım yapmayı planlıyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın