Fransa’da bırakım dalgası! Çok sayıda şahıs iş bıraktı

Fransa’da bırakım dalgası! Çok sayıda şahıs iş bıraktıFransa’da yaşam pahalılığına yönelik protestolar devam ediyor. Genel Emek Konfederasyonu (CGT), İşçi Gücü (FO), Dayanışma (Solidaires), Üniter Sendikalar Federasyonu (FSU), Bağımsız ve Demokratik Liseler Federasyonu (FIDL) ve Fransa Ulusal Öğrenci Birliği (UNEF) gibi biri olan sendikalar ve birliklerin çağrısı üzerine oldukca sayıda meslek grubu enflasyon, hayat pahalılığı, emekli ve işsizlik reformlarını protesto etmek için genel greve gitti. Başta başkent Paris’te olmak suretiyle birçok kentte aralarında öğrencilerin, öğretmenlerin, demiryolu ve sıhhat personellerinin bulunduğu 100 binden fazla şahıs gösterilere katıldı.

Sendikaların çağrısıyla Paris’teki İtalya Meydanı’nda bir araya gelen on binlerce kişi İnvalide Meydanı’na doğru yürüdü. Enerji ve besin ürünlerindeki fiyat artışı ve enflasyonun yükselişi ile maaşlara zam yapılmamasına karşı düzenlenen gösteride, Macron hükümetinin toplumsal, ekolojik ve ekonomik politikaları protesto edildi. Göstericiler, ek olarak hükümetin işbırakımı yapılan rafineri ve petrol dağıtım depolarındaki duruma el koymasını kınadı.
İçişleri Bakanlığı, Paris’teki gösterilere 13 bin, CGT’ne ise 70 bin bireyin katıldığını deklare etti.

Polis ve göstericiler arasında arbede yaşandı

Göstericilerin arasına karışan ortalama 200 benlik yüzleri maskeli siyah giyimli kişiler, mağazaların camlarını kırarak, çöp kutularını ateşe verdi. Polisin müdahale etmiş olduğu gruptan 11 kişi gözaltına alındı.

Genel bırakım nedeniyle çok sayıda bölgesel ve uluslararası tren ve otobüs seferlerinde aksamalar yaşandı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın