First Amendment kuruluşu, Teksas üniversitelerinde TikTok üzerindeki kısıtlamalara meydan okuyor

Yeni bir dava yoluyla, teknolojinin toplum üzerindeki etkisini inceleyen bir ifade özgürlüğü grubu ve araştırma koalisyonu, yeni bir davaya karşı geri adım atıyor. TikTok yasağı Teksas eyaletinde devlet cihazlarını etkileyen.

İçinde davaBağımsız Teknoloji Araştırmaları Koalisyonu adına Columbia Üniversitesi Knight First Amendment Institute tarafından açılan davada, müttefik davacılar Teksas’ta TikTok’a getirilen kısıtlamaların First Amendment’i ihlal ettiğini iddia ediyor. Dava, yasağın devlet üniversitelerindeki öğretim üyelerini nasıl etkilediğine odaklanıyor.

Knight First Amendment Institute İcra Direktörü Jameel Jaffer, “Kamu üniversitesi fakültesinin TikTok ile eğitim almasını ve ders vermesini yasaklamak, veri toplama ve dezenformasyonla ilgili endişelere mantıklı veya anayasal bir yanıt değil” dedi. “Teksas, İlk Değişiklik haklarına bu kadar ağır bir yük getirmeyen araçlarla hedeflerine ulaşmalıdır. Gizlilik mevzuatı başlamak için iyi bir yer olacaktır.”

Geçen yılın sonlarında Teksas Valisi Greg Abbott yönetilen Teksas ajansları TikTok’un Çinli mülkiyetinden kaynaklanan güvenlik endişelerini gerekçe göstererek uygulamayı devlet cihazlarından kaldırmak için. Abbott, TikTok hakkındaki endişeleri “büyüyen tehditler” olarak nitelendirdi ve hükümet dairelerine değişiklikleri uygulaması için Şubat ayı ortasında bir son tarih verdi. Vali geçen ay, başlangıçta bir yürütme emri şeklini alan yasağı sağlamlaştırmak için bir yasa imzaladı.

Bu yasak, TikTok’u kampüs Wi-Fi ağlarına ve okula ait cihazlara erişimini engellemek için harekete geçen Teksas’taki devlet üniversiteleri için de geçerliydi. Texas A&M ve Texas Üniversitesi, yasağa uyan ve kampüslerinde popüler sosyal video uygulamasına erişimi sınırlayan kolejler arasındaydı.

Alabama, Arkansas, Florida, Georgia, Idaho, Iowa, Oklahoma ve Güney Dakota’daki devlet üniversiteleri de diğer idari kararların ışığında TikTok’u kısıtlamak için kendi önlemlerini aldı. Başarılı olursa, Teksas davası bu eyaletlerde benzer yasakların nasıl uygulanacağına dair emsal teşkil edebilir.

Coalition for Independent Technology Research yönetim kurulu üyesi Dave Karpf, “Beğenin ya da beğenmeyin, TikTok son derece popüler bir iletişim platformu ve politikaları ve uygulamaları dünya çapında kültür ve siyaseti etkiliyor” dedi.

“Bilim adamlarının ve araştırmacıların platformu inceleyebilmeleri ve onunla ilişkili riskleri aydınlatabilmeleri önemlidir. İronik bir şekilde, Teksas’ın yanlış yönlendirilmiş yasağı, üyelerimizin Teksas’ın ele almak istediğini söylediği riskleri incelemesini engelliyor.”

BAĞIMSIZ T için KOALİSYON… ile TechCrunch

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın