Erken aşamada finansman sağlamak için girişimciler, iş modellerine ÇSY’yi dahil etmelidir.

ESG oldu yatırım yöneticilerini müşterilerinin parasını ESG odaklı yatırımlardan çekmeye çağıran ABD’deki bazı Cumhuriyetçi politikacıların baskısıyla son 12 aydır mercek altına alındı.

Basitçe, argümanları, ESG’nin yatırımcıların fosil yakıtlar gibi varlıklara erişmesini engellediği ve bunu yaparak, artan enerji fiyatlarının yol açtığı fosil yakıt şirketi değerlemelerini kaçırmış olacaklarıdır. ESG karşıtı olanlar, günümüz piyasasında ESG doktrinini takip etmeye devam etmenin bu nedenle yatırım yöneticilerinin güvene dayalı görevlerini yerine getirmemesi olduğunu savunuyorlar.

Bu elbette oldukça temel bir zorluğu gözden kaçırıyor: Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) son AR6 raporunda Yıkıcı iklim değişikliğinden kaçınmak istiyorsak G7 ekonomilerinin 2050’ye değil 2040’a kadar net sıfıra ulaşması gerektiğini belirtti.

2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda ülkeler, petrol ve fosil yakıt kullanımlarını azaltma sözü verdiler. IPCC’nin en son bilimsel değerlendirmesi, fosil yakıtları ölçeklendirme ve elektrikli ve karbondan arındırılmış bir geleceğe yönelik halihazırda önemli olan yatırımı hızlandırma taahhüdünde bulunan gelecekteki bir iklim değişikliği konferansına (çok da uzak olmayan bir gelecekte) zemin hazırlıyor.

İster ESG’ye inanın ister “kapitalizmi uyandırın” bakış açısına katılın, bu kesinlikle göz ardı edilemez.

Dolayısıyla, bu mercekten bakıldığında yatırım yöneticilerinin güvene dayalı görevi, yönettikleri fonların atıl durumda kalacak veya geçerliliğini yitirecek varlıklara yerleştirilmemesini sağlamak için uzun vadeli bir zorunluluk olduğunu düşündürür. Başka bir deyişle, ESG metriklerini kullanarak yatırım yapmak ve yenilenebilir ve iklim teknolojisi tipi yatırımları tercih etmek, uzun vadede ekonomik ve yatırım açısından mantıklıdır.

Bu yaklaşım bizim de takip ettiğimiz bir yaklaşım ve yalnız değiliz. Son tartışmalara rağmen, ESG yatırım piyasası 2025 yılına kadar dünya çapında 53 trilyon dolar değerinde olacağı tahmin ediliyor Avrupa Fon ve Varlık Yönetimi Derneği’nden (EFAMA) Bloomberg tarafından bildirilen veriler, AB’nin en yüksek çevresel, sosyal ve yönetişim sınıflandırmasının, Madde 9 olarak bilinen, 2022’de 26 milyar € (28 milyar $) çekti. Bu, müşteri çıkışlarının 2008’deki küresel mali krizden bu yana olduğundan daha fazla olduğunu gören tahvil fonları ile aynı zamana denk gelirken, hisse senedi fonları da aynı dönemde 72 milyar Euro kaybederek zarar gördü.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın