Erken aşama SaaS girişimleri, VC doları olsun ya da olmasın aynı şekilde büyür

girişimin rolü sermaye, yeni başlayanların büyüme elde etmelerine ve kendi başlarına yapabileceklerinin ötesine geçmelerine yardımcı olmaktır. Ama bu her zaman sonuç verir mi? Yeni araştırmalar, bazı erken aşamadaki şirketler için bunun gerçekten bir fark yaratmadığını gösteriyor.

Girişim kredisi veren Capchase’in yeni bir raporu, 1 milyon ila 15 milyon dolar arasında ARR’ye sahip SaaS startup’larının, risk sermayesi artırıp artırmadıklarına bakılmaksızın, geçen yıl ortalama olarak neredeyse aynı büyüme seviyelerini gördüklerini buldu. Rapor, Capchase’in ABD ve Avrupa’da bulunan ve %49’u ön yüklemeli, %51’i VC destekli olmak üzere bölünmüş 900 erken aşama başlangıç ​​müşterisinden alınan mali tabloları inceliyor.

rent a car 34

Rapor, girişim destekli SaaS startup’larının Haziran 2022’den Mayıs 2023’ün sonuna kadar yıldan yıla %42,8’lik bir büyüme gösterdiğini, aynı dönemde %44’lük büyüme kaydeden önyüklemeli şirketlere kıyasla olduğunu ortaya koydu. Rakamlar elbette yakın, ancak girişim destekli girişimlerin dış sermayeyi artırdığı göz önüne alındığında, önyüklemeli emsalleriyle etkin bir şekilde aynı büyüme oranını elde etmek için daha fazla harcadıklarını güvenle varsayabiliriz.

Capchase’in kurucu ortağı ve CEO’su Miguel Fernandez, başlangıçta hem girişim destekli girişimler hem de önyüklemeli şirketler için sayıların ne kadar benzer olduğunu görünce şaşırdığını, ancak bazı önyüklemeli kurucularla konuştuktan sonra daha anlamlı olmaya başladığını söyledi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın