Elon Musk ‘latife yapmıştı’ fakat Manchester United’ı harbiden almak isteyen bir isim varDünyanın en zengin adamı Elon Musk Çarşamba günü Manchester United’ı satın alacağı yönünde tweet atmış, ancak sonrasında bunun bir şaka bulunduğunu belirtmişti. Ancak Manchester United’a gerçekten talip olduğunu açıklayan bir isim var. İngiliz milyarder Sir Jim Ratcliffe, Manchester United’ı satın almak istiyor.

Ratcliffe’in sözcüsü The Times’a verdiği demeçte, “Kulüp satılıksa, Jim mutlaka potansiyel bir alıcıdır. Böyle bir şey olası olsaydı, uzun vadeli iyelik açısından ilgilenirdik” dedi.

20 kez İngiltere şampiyonu olan United, yeni teknik direktör Erik ten Hag yönetiminde sezonun ilk iki müsabakasını da kaybettikten sonra Premier Lig’in son sırasında yer alıyor.

Bu başlangıç kulübün sahibi Glazer Ailesi’ne yönelik eleştirileri ve  yatırım eksikliği algısını yoğunlaştırdı. Kulüp, Sir Alex Ferguson’un 2013’te emekli olmasından bu yana sıkıntılarla boğuşuyor ve 2017’den beri kupa kazanamadı.

United Ailesi, son yıllarda kulübün sahiplerine yönelik oldukça sayıda protesto düzenlendi ve tepkiler devam edecek şeklinde görünüyor.

Ineos kimya grubunun çoğunluk hissedarı olan Lancashire doğumlu Ratcliffe çocukluğundan bu yana kulübün taraftarlarından. Ayrıca Fransız Nice, İsviçre kulübü Lausanne-Sport ve Ineos Grenadiers bisiklet takımına haiz. Ineos’un Mercedes F1 takımıyla ortaklığı var.

Sözcüsü, “Jim şimdi neler yapılabileceğine bakıyor ve kulübün kent için ne kadar mühim bulunduğunu bilerek, resetleme için doğru dönemin geldiğini hissediyor” diyor.

Forbes’a Ratcliffe’in serveti tahmini 16.3 milyar dolar (13.5 milyar sterlin) değerinde.

Mayıs ayında Ratcliffe, Roman Abramovich’in Londra kulübünü satışa çıkarmasının peşinden Chelsea’yi satın almak için 4,25 milyar sterlinlik bir teklifte bulunmuştu. Ratcliffe o devre BBC Sport’a hala bir Manchester United taraftarı bulunduğunu ve Manchester için teklif vermemesinin nedeninin kulübün satılık olmaması bulunduğunu söylemişti.

 

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın