Doğumunu beklerken cenazesini kucakladılarKocaeli’nin Başiskele ilçesinde bulunan özel bir hastanede meydana gelen olayda 25 yaşındaki İlayda Menteş, hamileliği boyunca aynı hastanede kontrollerini yaptırdı. Dün gece sancıları süregelen Menteş, hastaneye gitti. İlayda Menteş ve ailesi, iddiaya bakılırsa doktorun halı saha maçında olması sebebiyle gece doktora ulaşamadı.

Sabaha kadar hastanede kalan İlayda Menteş, doktorun mesai saatinde hastaneye gelmesiyle muayene oldu. İddiaya gore Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Y.Ç. Ilk muayenede bir sıkıntı olmadığını söyleyerek, yaklaşık 3 saat sonra bebeğin sezaryen ile alınması icap ettiğini ifade etti. Aile, ameliyathane kapısında annenin 30 dakika beklediğini ve bu süre zarfında bebeğin kendi dışkısını yemesi nedeniyle boğulduğunu ileri sürdü. Aile, doktorun dikkatsizliği bulunduğunu söyleyerek şikayetçi oldu.

“Doktorumuz görevli ebeye ulaşarak kendisinin halı sahada olduğunu söylemiş”

Olayı özetleyen dede Sedat Menteş, “Oğlum Batuhan ve gelinim İlayda, dün gece saat 00.30 sıralarında hastaneye gitti. Biz gece hastaneye yatış yaptığımız halde doktora ulaşamadık. Bizimle bir anlaşma yapıldı, bebek doğduktan sonra ücret de ödenecekti, ancak doktora ulaşamadık. Doktorumuz sorumlu ebeye ulaşarak kendisinin halı sahada bulunduğunu söylemiş. Doktor, sabah 08.30’da hastaneye geldi ve yaptığı kontrollerde her şeyin normal olduğunu bizlere söylemiş oldu. Gelinim bize NST testinde bebeğin kalp atışının 40’a, 60’a ve 120’ye kadar çıkıp indiğini söyledi. Bu kayıtlardan bebeğin sağlığının yerinde olmadığını anladık. Bunu sorduğumuzda bize annenin ve bebeğin kalp atışının frekansları karışmış olabileceğini söylediler” dedi.

“30 dakika gelinim ameliyathane kapısında bekledi”

Konuşmasını sürdüren Sedat Menteş, “Öğlen saat 12.00 benzer biçimde bize bebeğin acil ameliyata alınması gerektiğini söylediler ancak ameliyathanede yer olmadığından 30 dakika gelinim kapıda bekledi. Yarım saatte insan yaşamı ölüyor. Bu bebek için uzun bir süre. Bu müddette bebek kendi dışkısını yiyor ve boğularak vefat ediyor. Biz bu konuda şikayetlerimizi yaptık. Bizim canımız yandı başkasının canı yanmasın” diye konuştu.

“Bebeğimin ismini Uraz koyacaktık”

Doktordan şikayetçi olduğunu söyleyen Batuhan Menteş, “Doktorun ihmali olduğunu düşünüyoruz. Bebeğin ameliyathane kapısında 30 dakika bekletilmesi fazlaca uzun bir müddet. Bebek ameliyathaneye alınsa bir ihtimal bu sonuçlar yaşanmazdı. Şu an bunu burada konuşmuyor olabilirdik, bebeğim ölmemiş olabilirdi. Bizim canımız yandı başkalarının canı yanmasın. Eşimin sancısı başlaması nedeniyle gece 00.30 gibi doktorumuzu aradık sadece kendisine ulaşamadık. Doktor bize 01.20’de geri döndü. Bizi aradığında halı saha maçında olduğunu ve telefonu açamadığını söylemiş oldu. Hastaneye yatış yaptığımızı söylediğimizde tabip onayladı ve gereken işlemleri yapacaklarını söylemiş oldu. Sabah saatlerine kadar herhangi bir sorun yoktu. Sabah saatlerinde NST kayıtlarında bebeğin kalp atışının bozulduğunu eşimle birlikte anladık. Hemşireye bu durumu söylediğimizde anne kalp atışıyla frekansların çakıştığını söylemiş oldu. Doktorun dikkatsizliği olduğu apaçık belli. Bebeğimin cinsiyeti erkekti, adını Uraz koyacaktık. Eşimin durumu şu an iyi. Sezaryenden çıktı şu an dikişleri olması sebebiyle hastanede yatıyor. Acı ve fena bir durum” şeklinde konuştu.

Öte yandan, vakayla alakalı izahat yapan Hastane Başhekimi Erhan Uysal, “Annenin sağlığı yerinde sadece bebek maalesef yaşamını kaybetti. Şu an başka bir bilgiye sahip değilim” dedi.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın