Disney Efsanesi Burny Mattinson’ı Anmak – Dünyadan Haber

70 yıllık kariyeri boyunca Walt Disney Animation Studios’ta animatör, yönetmen, yapımcı ve hikaye sanatçısı olarak çalışan Disney Efsanesi Burny Mattinson, 27 Şubat Pazartesi günü Canoga Park, California’daki Canyon Oaks Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde vefat etti. , kısa bir hastalıktan sonra. 87 yaşındaydı.

Mattinson, The Walt Disney Company tarihindeki en uzun süre hizmet veren kadro üyesiydi ve 70. yıl dönümü hizmet ödülünü (ilk kez) 4 Haziran’da alacaktı.

Mattinson’ın başarıları arasında animasyon tanıtımında solo yönetmenlik kredisi vardı. Mickey’nin Noel Şarkısı (1983), Mickey Mouse’u 30 yıl sonra ilk kez beyaz perdeye geri döndüren ve 1986 Disney uzun metrajlı filminin yapımcılığının yanı sıra yardımcı yönetmenliğini de üstlenen film. Büyük Fare Dedektifi.

Walt Disney Animation Studios’un kreatif direktörü Jennifer Lee, “Burny’nin sanatı, cömertliği ve Disney Animation’a olan sevgisi ve yetmiş yıldır kapılarımızdan içeri giren nesiller boyu hikaye anlatıcıları bizi daha iyi yaptı; daha iyi sanatçılar, daha iyi. teknoloji uzmanları ve daha iyi işbirlikçiler. Onu tanıma ve ondan bir şeyler öğrenme onuruna sahip olan bizler, mirasının devam etmesini sağlayacağız.”

Akademi Ödülü®Disney ödüllü yönetmen Don Hall, “Neredeyse 30 yıldır Burny Mattinson ile birlikte çalışma ayrıcalığına sahip oldum. Winnie the Pooh ile Büyük Kahraman 6 için, son zamanlarda, Garip dünya. Sanatına hayran kaldım, iyi mizahının tadını çıkardım ve Disney tarihiyle ilgili hikayeleriyle büyülendim. 18 yaşında Walt Disney Animation Studios’ta çalışma hayalinin peşinden gitti ve neredeyse 70 yıl boyunca her gün bu hayali yaşadı ve onun izinden gitme şansına sahip olan hepimize ilham verdi. Onu çok seviyorum.”

Mattinson, öldüğü sırada hala Walt Disney Animation Studios’ta hikaye danışmanı ve akıl hocası olarak tam zamanlı çalışıyordu. Çok önceden Garip dünya (2022) ve Büyük Kahraman 6 (2014), gibi klasiklerde sanatçı olarak çalıştı. Leydi ve Serseri (1955), Yüz Bir Dalmaçyalı (1961), Taştaki Kılıç (1963), Orman Kitabı (1967) ve Kurtarıcılar (1977). Dahil olmak üzere çağdaş Disney klasiklerinde hikaye ekibinin önemli bir üyesi olarak görev yaptı. Güzel ve Çirkin (1991), Alaaddin (1992), Aslan Kral (1994), Pocahontas (1995), Notre Dame’ın kamburu (1996), Mulan (1998) ve Tarzan (1999). 2011 sinema filminde hikaye süpervizörü olarak görev yaptı. Winnie the Pooh ve 2007 Goofy kısa filmine katkıda bulundu Ev Sinemanızı Nasıl Bağlarsınız?.

Mattinson onlarca yıldır yeni nesil hikaye anlatıcılarına ve film yapımcılarına ilham vererek Disney mirasını aktarmak için çalıştı. Mattinson’ın yakın arkadaşı ve meslektaşı olan efsanevi Disney animatörü Eric Goldberg, “Burny, Disney Animation’ın Rönesans adamıydı” dedi. “Stüdyoda yapılabilecek her şeyi tam anlamıyla yaptı; animasyoncu yardımcısı, animatör, hikaye sanatçısı, yapımcı ve Disney değerlerine yönelik toplu takdirimizde silinmez bir iz bırakan birçok filmin yönetmeni. Ayrıca başladığında, Walt’a trafik çocuğuydu ve Walt’a haftalık harcama parasını veriyordu.

Mattinson’ın sanatı hakkında konuşan Goldberg, “Burny mütevazı, çekici, yaratıcı ve ressam ve hikaye anlatıcı olarak olağanüstü yetenekliydi. Storyboard’ları güzel bir şekilde canlandırıldı ve harika bir atmosfere sahipti, bununla ilk kez stüdyoya katıldığımda karşılaştım. Alaaddin. Çalışmalarını gördükçe, yeteneğinin genişliğine daha çok hayran kaldım. Neşeli dostluğuna ve benim için ve diğer birçok animasyon sanatçısı için kalıcı ilham kaynağına değer veriyorum. Özlenecek ama unutulmayacak.”

Burnett Mattinson, iki çocuğun ilki olarak 13 Mayıs 1935’te San Francisco’da doğdu. 6 yaşına gelmeden annesi onu Walt Disney’in filmlerini izlediği San Francisco Orpheum Tiyatrosu’na götürdü. Pinokyo. Mattinson bir keresinde “O filmi gördüğümden beri bu işte çalışmak benim hayalimdi” diye hatırlıyordu. “Yani, her gün çalıştım, çizdim.”

Horace Heidt’in Big Band’inde davulcu olan babası, grubun 1945’te dağılmasının ardından aileyi Los Angeles’a taşıdı ve Mattinson, okul yıllarında çizmeye devam etti. 12 yaşına geldiğinde ustalıkla Disney tarzı çizgi filmler çiziyordu ve Disney sanatçısı olma hayalini sürdürüyordu.

Liseden mezun olduktan sonra annesi onu Burbank’a götürdü ve Stüdyo kapısına bıraktı. Nazik bir gardiyan, gencin portföyüne baktı ve personel dairesi başkanını aradı. Mattinson, posta odasında başlayarak bir görüşme ve iş buldu. Altı ay sonra, resmi bir sanat eğitimi olmaksızın, bir arabulucu olarak çalışmaya başladı. Leydi ve Serseri.

Disney Efsanesi Marc Davis altında animatör yardımcılığına terfi etti. Uyuyan güzel ve bu kapasitede devam etti Yüz Bir Dalmaçyalı. Bu film sona erdiğinde, Disney Efsanesi Eric Larson ile 12 yıllık bir çalışmaya başladı ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli projeler üzerinde çalıştı: Walt Disney’in Harika Renk Dünyası televizyon dizisi (1961-1969), Taştaki Kılıç, Mary Poppins (1964), Orman KitabıVe Aristokediler (1970).

Sekiz haftalık bir şirket içi eğitim programını tamamladıktan sonra, Mattinson bir animatör oldu. Robin Hood (1973) ve önemli bir animatör Winnie the Pooh ve Tigger Too (1974), Disney Legend Ollie Johnston ile birlikte çalışıyor. Disney Efsanesi Frank Thomas, Mattinson’ın eskizlerini gördü ve ondan film şeridi üzerinde yardım etmesini istedi. Kurtarıcılar. Mattinson daha sonra, “Storyboard’lar yönlendirmeye olabildiğince yakın,” dedi. “Kameralara nereye gideceklerini, ekranda neler olup bittiğini, nerede keseceklerini söylüyorsunuz ve gerçekten film için bir taslak oluşturuyorsunuz.”

Bir Disneyland Records Noel albümünden esinlenen Mattinson, onu bir film fikri içeren bir notla birlikte küstahça o zamanlar stüdyo başkanı olan Ron Miller’a gönderdi. Ertesi gün Mattinson, Miller tarafından çağrıldı. Mattinson, cesaretinin bir gaf olduğundan korktu, ancak stüdyo şefi onun fikrine katılıp ürkmüş animatörü yönetmesi için atadığında hoş bir sürpriz oldu. Mickey’nin Noel Şarkısıyapımcılığını da üstlendiği. Bu başarı, yapımcı ve yönetmen olarak katkılarına yol açtı. Büyük Fare Dedektifi.

Mattinson bir keresinde “Animasyonun yüzde 75’i düşünmek ve yüzde 25’i çizmektir” demişti. “Önce her şey dikkatlice düşünülmeli. Animatörlerimiz sadece oyuncular gibi düşünmekle kalmayıp aynı zamanda bu performansı kağıt üzerinde ve ekranda nasıl yansıtacaklarını da bulmalıdır. Karakterlerimiz düşünmek ve göz yummak için duraklar. Bunu gözlerinde görebilirsiniz.”

İyi bir animasyon hakkında hatırlanması gereken en önemli şey, daha azının daha çok olduğudur. Karakterleri çok fazla hareket ettirmek, gerçek bir amatörün işaretidir. Çabalarımızı, konuyu net ve eğlenceli bir şekilde ileten daha incelikli, dikkatlice düşünülmüş eylemlere harcıyoruz.”

Mattinson, 2008’de Disney Efsanesi seçildi. 5 Mart 2018’de Disney sanatçısı, Imagineer ve Disney Efsanesi John Hench tarafından tutulan 64 yıl, sekiz ay ve önceki rekoru geçtiğinde oyuncu kadrosunun uzun ömür rekorunu kırdı. 29 gün (veya 23.651 gün).

Yarım asırlık Disney kariyeri hakkında düşünmesi istendiğinde Mattinson, “Yani, 50 yıl uzun bir süre, ama ben hala 53’te buraya gelen 18 yaşındaki çocuk gibi hissediyorum. Biliyorsun? Asla yaşlandığımı hissetmiyorum.”

Mattinson, eşi Ellen Siirola tarafından hayatta kaldı; kız kardeşi Doralee Monte; oğlu Brett Mattinson ve eşi Kelly ve iki çocukları; ve kızı Genny, kocası Larry Ellena ve iki çocukları. Cenaze hizmetleri özel olacak ve Hollywood Hills, Forest Lawn’da toprağa verilecek. Çiçek yerine California, Woodland Hills’deki MPTF’ye (Motion Picture and Television Fund) bağış yapılabilir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın