Disney Efsanesi Barbara Walters’ı Anmak – Dünyadan Haber

ABC News’te 38 yılını geçiren öncü televizyon muhabiri Disney Efsanesi Barbara Walters, bu akşam New York’taki evinde vefat etti. 93 yaşındaydı.

The Walt Disney Company’nin CEO’su Bob Iger, “Barbara gerçek bir efsaneydi, sadece gazetecilik yapan kadınlar için değil, gazeteciliğin kendisi için de bir öncüydü” dedi. “Devlet başkanlarından en büyük ünlülere ve spor ikonlarına kadar, zamanımızın en önemli röportajlarının çoğunu yapan türünün tek örneği bir muhabirdi. Barbara’ya otuz yılı aşkın bir süredir meslektaşım demekten zevk aldım ama daha da önemlisi, ona sevgili bir arkadaş diyebildim. The Walt Disney Company’de hepimiz onu özleyeceğiz ve kızı Jacqueline’e en derin taziyelerimizi gönderiyoruz.”

Walters, programın ilk kadın yardımcı sunucusuydu. Bugün programı, ilk kadın ağ haber spikeri, en çok izlenen TV programlarının sunucusu ve yapımcısı, programın sunucusu ve baş muhabiri 20/20ve yaratıcısı ve ortak sunucusu Görünüm. Dünyanın en büyüleyici figürleriyle röportaj yapmakla kalmadı, onların dünyasının bir parçası oldu.

Walters bir keresinde “Kimsenin başaramayacağını düşündüğü türden biriydim” demişti. “Komik bir Boston aksanım vardı.” Bununla birlikte, zeka, hırs, dürtü ve karakterin tamamen benzersiz bir bileşimiydi – 50 yılı aşkın olağanüstü kariyerinde onu birbiri ardına başarıya götüren eşsiz bir kişilik.

Walters, 25 Eylül 1929’da Boston, Massachusetts’te Dena ve Lou Walters’ın çocuğu olarak dünyaya geldi ve Boston, New York ve Miami Beach’teki okullara gitti. Sarah Lawrence College’dan İngilizce lisans derecesi aldı ve ardından NBC New York üyesi WRCA-TV’ye katıldı ve burada bir yazar ve bağlı kuruluşun en genç yapımcısı oldu. Araştırma, yazma, filme alma ve düzenleme konusundaki yetenekleri ve deneyimi, kısa süre sonra ona CBS’de haber ve halkla ilişkiler yapımcısı olarak bir iş kazandırdı.

1961’de yazarlığa başladı. Bugünve bir yıl içinde serbest muhabir oldu. 1963’te resmi unvanı olmadan programın ortak sunucusu oldu, ancak 1974’te NBC onu programın ilk kadın yardımcı sunucusu olarak resmen atadı.

Walters, 1976’da ağ akşam haber yayınına ev sahipliği yapan ilk kadın olarak ABC’ye katıldı. Üç yıl sonra, ortak sunucu oldu. 20/20. Yıllar boyunca Boris Yeltsin, Başbakan Jiang Zemin, Margaret Thatcher, Muammer Kaddafi ve Saddam Hüseyin gibi dünya figürleriyle röportajlar yaptı. 1977’de Anwar Sadat ve Menachem Begin ile yaptığı ilk ortak röportajla gazetecilik tarihine geçti.

Vladimir Putin ile röportaj yapan ilk Amerikalı gazeteciydi. (“Vladimir Putin’e kimsenin öldürülmesi emrini verip vermediğini sordum,” diye hatırladı. “Kayıtlara geçmesi için hayır dedi.”) Teröristin ardından Başkan George W. Bush ve First Lady Laura Bush ile ilk röportajı da sağladı. 11 Eylül 2001 saldırıları. Walters, Richard Nixon’dan Barack Obama’ya kadar her Amerikan Başkanı ve First Lady ile röportaj yaptı. (Donald J. Trump ve Melania Trump ile de röportajlar yaptı, ancak Başkan Trump göreve başlamadan önce.)

Walters, canlı yayın kariyeri hakkında “Kimse benden daha fazla şaşırmadı,” dedi. “Birçok kadın gibi güzel değildim. [air] Benden önce, [and] Rs’imi telaffuz etmekte zorlandım. Hala yapıyorum!”

Barbara Walters Özel Ürünleri sürekli olarak en yüksek puanları aldı ve Sir Laurence Olivier, Bing Crosby, John Wayne, Bette Davis ve Audrey Hepburn gibi efsaneleri içeriyordu. Onun yıllık En Büyüleyici 10 Kişi 1993 yılında yayına başlayan yayın, yılın en önemli habercilerinin değerlendirmesini sunuyordu. ABC News’in sunucusu ve baş muhabiri olarak 25 yıl sonra 20/20Walters, 2004 yılında gösteriden ayrıldı, ancak bundan sonra yıllarca haber bölümünün ve ağın aktif bir üyesi olarak kaldı. Şu dizinin yaratıcısı, baş yapımcısı ve yardımcı sunucusuydu: Görünüm, En İyi Konuşma Şovu dalında 2003 Daytime Emmy® ödülünün sahibi. 2008 yılında anıları, SeçmeKnopf tarafından eleştirel ve popüler beğeni toplayarak yayınlandı ve birkaç hafta zirvede kaldı. New York Times Çok Satanlar Listesi. Aynı yıl Disney Efsanesi seçildi.

ABC News’te 37 yıl geçirdikten sonra Walters, 2013 yılında 2014 yazından itibaren TV gazeteciliğinden emekli olduğunu duyurdu. Aralık 2013’te sunuculuğunu yaptı. En Büyüleyici 10 Kişinin 20 YılıMart ayındaki yıllık Oscar® özel etkinliği ve Mayıs ayındaki kariyer retrospektifi ile bunu takip ederken, baş yapımcı olarak kaldı. Görünüm.

“Kararımdan dolayı çok mutluyum ve her iki ülke için de harika ve özel bir yılı iple çekiyorum. Görünüm ve ABC News ile, ”dedi o sırada. “Başka bir programda yer almak veya başka bir dağa tırmanmak istemiyorum… Bunun yerine güneşli bir alanda oturup yerimi alacak çok yetenekli kadınlara – ve tamam, bazı erkeklere – hayran olmak istiyorum.” Ayrıca kızı Jacqueline ile daha fazla zaman geçirmeyi dört gözle bekliyordu.

ABC Haber Başkanı Ben Sherwood, 2013’te emekli olduğunu açıkladığında, “parlak bir kariyere” sahip olduğunu belirterek, “Yalnızca bir Barbara Walters var,” dedi.

Yıllar geçtikçe Walters, Televizyon Sanatları ve Bilimleri Akademisi Onur Listesi’ne giriş ve ATAS Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün alınması da dahil olmak üzere çok sayıda onur ödülü aldı. Ayrıca Hollywood Walk of Fame’de bir yıldız aldı.

Walters, Kudüs’teki Sarah Lawrence, Ohio Eyalet Üniversitesi, Temple Üniversitesi, Marymount Koleji, Wheaton Koleji, Hofstra Üniversitesi ve Ben-Gurion Üniversitesi’nden fahri dereceler aldı.

Walters bir keresinde “Başarı sizi iki yoldan birine yönlendirebilir,” diye düşündü. “Seni bir prima donna yapabilir veya kenarları yumuşatabilir, güvensizlikleri ortadan kaldırabilir, güzel şeylerin ortaya çıkmasına izin verebilir.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın