Dish, fidye yazılımı çetesinin yaklaşık 300.000 çalışan kaydını çaldığını söylüyor

ABD uydu televizyon devi Dish, bilgisayar korsanlarının yaklaşık 300.000 kişinin kişisel bilgilerini çaldığını doğruladı. Şubat fidye yazılımı saldırısı.

İçinde veri ihlali bildirimi Geçen hafta Maine başsavcılığına dosyalanan Dish, müşteri veritabanlarının olaydan etkilenmediğini, ancak bilgisayar korsanlarının siber saldırı sırasında yüzbinlerce çalışanla ilgili kayda eriştiğini söyledi. Şu anda yaklaşık 16.000 kişiyi istihdam eden Dish, eski çalışanların, çalışanların aile üyelerinin ve “sınırlı sayıda diğer kişinin” ihlalden etkilendiğini söyledi.

Bu uzun zamandır beklenen veri ihlali bildirimi, Dish’in siber güvenlik olayı sırasında bilgisayar korsanlarının sistemlerinden veri sızdırdığını doğrulamasından aylar sonra geldi. ifşa etmeden müşterilerin mi yoksa çalışanların mı etkilendiği.

Dish’in veri ihlali bildirimi, bilgisayar korsanlarının ehliyet numaralarına ve diğer kimlik bilgilerine de eriştiklerini doğruluyor. TechCrunch tarafından ulaşıldığında, Dish sözcüsü Edward Wietecha yorum yapmayı veya hangi tür verilere erişildiğini doğrulamayı reddetti.

Dish, etkilenenlere gönderdiği mektubunda “çıkarılan verilerin silindiğine dair onay aldığını” belirtiyor. Etkilenen kuruluşların çalınan verilerin yayılmasını sınırlamak için fidye ödemesi alışılmadık bir durum değildir, özellikle de bilgisayar korsanlarının ödeme yapılmazsa çalınan verileri yayınlamakla tehdit ettiği çifte gasp planlarında. Araştırmacılar, iddia edildiği gibi fidye yazılımı çetelerinin çalınan verileri her zaman silmediğini uzun zamandır belirtiyor.

Dish, siber saldırının arkasında olduğu iddia edilen Rusya bağlantılı Black Basta fidye yazılımı çetesinin karanlık ağ sızıntı sitesine henüz eklenmedi – şirketin saldırganlarla pazarlık etmiş olabileceğinin bir başka işareti. Black Basta’nın da geride olduğu söyleniyor. İngiliz taşeron devi Capita’ya yapılan son saldırı.

Dish’in sözcüsü sorulduğunda, şirketin fidye ödeyip ödemediğini söylemedi ancak iddiaya itiraz etmedi.

Dish’in fidye yazılımı olayı, müşterilerin akışlara, hizmetlere veya hesaplarına erişmelerini engelleyen uzun süreli bir kesintiden şikayet etmelerinin ardından ilk olarak Şubat ayı sonlarında gün ışığına çıktı. Dish, fidye yazılımının birkaç günlük kesintinin nedeni olduğunu günler sonra doğrularken, TechCrunch şirketin her ikisini de elinde tuttuğunu öğrendi. olayla ilgili karanlıkta kalan müşteriler ve çalışanlar ve verilerinin güvenliği.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın