DataStax, vektör aramayı Astra DB veritabanı hizmetine getiriyor

rent a car 34

DataStax, iyi finanse edilmiş Apache Cassandra merkezli veritabanı şirketi, mevcut bahislerinin çoğunu yapay zekaya ve teknolojisinin üretken yapay zeka modellerine gerçek zamanlı bağlam sağlamak için yüksek düzeyde ölçeklenebilir vektör arama yetenekleri sağlama becerisine koyuyor. Bugün, kısa bir genel önizlemenin ardından şirket, fırlatma Barındırılan Astra DB hizmetinin vektör arama yetenekleri genel kullanıma sunuldu.

Vektör veritabanları, üretken yapay zeka için temel bir teknoloji olarak ortaya çıkmıştır. DataStax CPO’su Ed Anuff, “Bir veritabanı şirketiyseniz ve bunu birinci önceliğiniz yapmadıysanız, bunu anlayamam,” dedi. “Bu çok uzun zamandır veritabanlarının başına gelen en heyecan verici şey. Bu sadece süper havalı. Veritabanları oldukça havalı. Bunlar temel falan, ama artık yapay zeka için bellek sağlayan sistem olarak, sabahları neden kalktığınızı tamamen değiştiriyor.”

DataStax müşterileri artık Astra DB’nin yeni vektör arama özelliklerini ilk olarak kullanıma sunulduğu AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud Platform üzerinde kullanabilir. Hizmeti kendi veri merkezlerinde çalıştıran DataStax Enterprises kullanıcıları, önümüzdeki ay içinde vektör aramaya erişebilecek.

Anuff, DataStax’in önizleme döneminde çok fazla ilgi gördüğünü ve ürünün doğası göz önüne alındığında, vektör aramayı kullanan müşterilerin aynı zamanda oldukça aktif kullanıcılar olma eğiliminde olduğunu kaydetti. Şirketin genel ön izlemeyi başlatmasından sonraki birkaç gün içinde bana şirketin 1.000’in biraz üzerinde kayıt gördüğünü ve DataStax CEO’su Chet Kapoor’un şirketin yalnızca geçen hafta 50 yeni büyük kurumsal POC başlattığını söyledi.

Kapoor, “Kendimi ileriye doğru eğilen ve hedeflerimizle agresif olarak görüyorum” dedi. “Bu aklımı başımdan aldı. Bu yüzden çok şaşırdım. Gerçek zamanlı yapay zekaya giden bir hizmet olarak veritabanıyız ve şimdi neredeyse her Pinecone görüşmesinde, her renk orada olan konuşma. Yatırımcıların yanı sıra müşteriler ve ortaklarla da oluyor.”

Üretken yapay zeka etrafındaki abartı ve bu modelleri daha yeni verilerle veya kişiselleştirilmiş verilerle artırmak için vektör aramanın önemi göz önüne alındığında, örneğin, diğer veritabanı hizmetlerinin de bu ivmeden yararlanmaya çalışması şaşırtıcı değil. DataStax ekibi, kendisinin (ve veritabanı dizininin) bu kullanım durumlarının çoğu için gereken devasa ölçeğe ulaşmasını sağlayan Apache Cassandra’ya dayalı çekirdek teknolojisinin yanı sıra geniş sertifika yelpazesinin kendisine rekabet avantajı sağladığını savunuyor. Anuff, Astra DB’nin artık popüler olanı desteklediğini de vurguladı. LangChain çerçevesi LLM tabanlı uygulamalar oluşturmak için.

Ventana Research Başkan Yardımcısı ve Araştırma Direktörü Matt Aslett, “Üretken yapay zeka modellerinin çıktılarına güvenme yeteneği, işletmelerin benimsemesinde kritik öneme sahip olacak” dedi. “Mevcut veri platformlarına vektör yerleştirmeleri ve vektör aramanın eklenmesi, kuruluşların jenerik modelleri kurumsal bilgi ve verilerle güçlendirmesini sağlayarak doğruluk ve güven konusundaki endişeleri azaltır.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın