Çin, Tayvan etrafında tatbikat başlattı

Çin, Tayvan etrafında tatbikat başlattıÇin Halk Kurtuluş Ordusu’na (PLA) bağlı Doğu Harekat Alan Komutanlığı Sözcüsü Kıdemli Albay Shi Yi, Çin ordusunun Tayvan etrafında havadan ve denizden tatbikat başlattığını duyurdu. Albay Shi Yi, tatbikatın ortaklaşa muharebe hazırlık devriyelerini ve müşterek ateş gücü talimlerini kapsadığını belirtti. Tatbikatın Amerika ve Tayvan’ın provokasyonlarına verilen kesin bir cevap olduğunu kaydeden Shi Yi, herhangi bir spesifik eyleme işaret etmedi. Shi Yi, Çin ordusunun ülkenin ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için gerekli tüm önlemleri alacağını da vurguladı.

Çin, Amerika’ye reaksiyon göstermişti

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Amerika Başkanı Joe Biden’ın imzaladığı 2023 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’na reaksiyon gösterilmişti. Bakanlığın açıklamasında, yasada yer edinen Tayvan mevzusundaki hükümlerin “tek Çin” ilkesine ve Çin ile ABD arasındaki ortak bildirilere aykırılık teşkil ettiği gibi Tayvan Boğazı’nın barış ve istikrarını da ciddi biçimde etkilediği savunulmuştu. Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nda ABD’nin Tayvan’a toplam değeri 10 milyar dolara ulaşan güvenlik desteği ve silah sağlayacağı belirtiliyor.

Pelosi’nin ziyareti sonrasında gerilim başlamıştı

Çin, Tayvan’ı kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor. Çin yönetimi, ‘‘barışçıl tekrar birleşme’’ adı altında yaklaşık 24 milyon nüfusa haiz Tayvan’ın idaresini eline almayı isterken, bu amaçla güç kullanmaktan çekinmeyeceğini belirtiyor. Pekin, öteki ülkelerin Tayvan ile resmi temas kurmasını da ‘‘egemenlik ihlali’’ olarak değerlendiriyor.
Çin, Amerika Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi başkanlığındaki Amerika heyetinin geçtiğimiz ağustos ayında Tayvan’a yaptığı ziyarete sert reaksiyon göstermiş, adanın çevresinde bir hafta süresince reel mühimmatlı tatbikatlar düzenlemişti.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın