Çin kapattığı sınırlarını yine açtıÇin, Covid-19 salgının başlamasıyla kapattığı sınırlarını yine açtı. China Southern Havayolları’na ilişik Toronto’dan kalkan CZ312 sefer sayılı uçak, Çin’in güneyindeki Guangzhou kentine mahalli saatle 00.16’da iniş yaparak, tedbirlerin kaldırılmasının peşinden Çin’e uluslararası uçuşlar çerçevesinde inen ilk uçak oldu. Guangzhou Baiyun Uluslararası Havalimanı’nın bugün 14 uçuşla 2 bin yolcu karşılayacağı öğrenildi.

Çin anakarası ile Hong Kong arasındaki seferler tekrar başladı

Çin ile Hong Kong arasındaki deniz ve karayolu trafiği de yine başladı. Birçok yolcu, Hong Kong’dan Çin’e gezi etmek için havaalanlarına akın etti. Çin, sınırdan girişlerde son 48 saate ait negatif kontrol kararı ibraz edilmesini istek ediyor. Ancak yolcular, yeni düzenlemelerle beraber artık merkezi karantina noktalarına götürülmeyecek.

Öte taraftan Çin’in Rusya ve Kuzey Kore şeklinde kara sınırı bulunan komşuları arasındaki gümrük noktalarındaki işleyişin de normale döndüğü kaydedildi. Çin yönetimi internasyonal uçuş sayılarındaki sınırlamaları da kaldırırken, Çinli hava yolu şirketleri dış hatlardaki uçuş sayısını aşamalı olarak artırmayı planlıyor. China Eastern Havayolları, haftalık internasyonal uçuş sayısının ocak ayında 48’den 184’e çıkarılmasını planladıklarını deklare etti.
Çin basınında yer alan haberlere gore, internasyonal uçuş rezervasyonları geçen yıla bakılırsa yüzde 628 arttı. Hong Kong, Çin anakarası sakinleri için en popüler destinasyon oldu.

Protestolar yaşanmıştı

Çin yönetimi, 2022 Kasım ayında ülke genelinde görülen protestolar ve kötüye işaret eden ekonomik veriler sebebiyle ortalama 3 yıldır uygulanan katı tedbirleri gevşetme kararı almıştı. Çin ekonomisi için 2022 yılı gelişme hedefi yüzde 5,5 olarak açıklanmıştı. Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan ülke, 2022’nin ilk 3 çeyreğinde yüzde 3 büyümüştü.

Çin’den gelen yolculara engelleme

Çin’de aralık ayı başında salgın tedbirlerinin gevşetilmesi ve milyonlarca kişinin kısa süre içinde enfekte olması sonrası birçok ülke Çin’den gelenlere engellemeler uygulanacağını açıklamıştı. Japonya, Çin’den gelenlere kontrol uygulanacağını ve iki ülke arasındaki uçuş sayılarının sınırlanacağını duyurmuştu. Amerika de Pekin’in son dalgayla alakalı verilerinin şeffaf olmadığı sebebi öne sürülerek Çin’den gelenlere gümrüklerde kontrol uygulanması sonucu almıştı. İtalya Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz ay Çin’den gelen yolculardan Covid-19 testi istek edileceğini duyurmuştu. İspanya ise, Avrupa ülkeleri arasında Çin’e engelleme uygulayan ikinci ülke olmuş ve Çin’den gelen yolculardan negatif Covid-19 testi yada aşı kanıtı istek etmişti. Fransa, sınır kontrollerini artırarak Çin’den gelenlerden negatif Covid-19 testi veya son 24 saate ilişkin negatif antijen testi göstermelerini zorunlu hale getirmişti. Avustralya, Kanada, Hindistan, İsrail, Malezya, Fas, Katar, Güney Kore ve Tayvan da Çin’den gelen yolculara engelleme uygulanacağını açıklayan ülkeler içinde yer almıştı.

Pekin yönetimi, aralık ayı nihayetinde bir izahat yaparak, yurt dışından gelen yolculara ve mallara 8 Ocak itibarıyla karantina uygulanmayacağını duyurmuştu. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Covid-19’un artık ülkenin salgın hastalık sınıflandırmasındaki en üst seviye olan A kategorisinde değerlendirilmeyeceğini ilan etmişti.

kaynak – linehaber

Yorum yapın