CHP’li Sarıbal: Küçükbaş hayvancılığı batıyorCHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Meclis’te düzenlemiş olduğu basın toplantısında gündeme ilişik açıklamalarda bulundu.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınmasını eleştiren Sarıbal, AK Parti Genel Başkanının hedef göstermesi ile gazetecilerin bilim insanlarının gözaltına alınmasının fikrini söylemek, eleştiride bulunmak isteyenlere gözdağı bulunduğunu anlatım etti.

Sarıbal, “Davet etseler gelip anlatım verecek TTB şeklinde bir kurumun başında bulunan bir bilim insanın gözaltına katılımı doğru değildir” dedi.

8 köy mağdur ediliyor

Sarıbal, seçim bölgesi Bursa’daki mağduriyetlere neden olan iki konuyu da gündeme getirdi. Bunlardan ilki Bursa’nın Gürsu İlçesi Kazıklı Mahallesi’ne yapılmak istenen çöp iktibas tesisiydi. Sarıbal, Bursa’nın mühim tarımsal üretim bölgelerinden olan alanda çöp tesisi yapılmasının bölgedeki 8 köyün tarımsal üretimine zarar vereceğini belirterek, “Ülkemizin en kaliteli meyvelerinin yetiştirildiği bir alana çöp aktarma alanı kurulması kabul edilemez. Buraya yapılmak istenen çöp aktarma merkezi burayı kirletecek” diye konuştu. Rüzgârın hâkim olduğu bir yerde çöp tesisinin kurulması kararından dönülmesi çağrısında bulunan Sarıbal, “Burası çöp iktibas yeri olarak kullanmaya müsait değil. Yetkililer bölge halkından, alakalı sivil örgütlerden görüş alıp laf konusu tesisin kurulabileceği müsait yer bulabilir” dedi.

Esnafı perişan ettiler

Sarıbal’ın Bursa ile alakalı dile getirdiği diğer mevzu ise Bursa merkezinden Şehir Hastanesi’ne ulaşımı sağlamak için Bursa Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Projesiydi. Şehir Hastanesinin yapılmadan laf konusu raylı sistemlerin bitirilmesi gerekirken, Hastane yapıldıktan sonra raylı ulaşım yapılmaya çalışıldığını ifade eden Sarıbal, “Yanlış planlamanın cezasını şimdi bölgedeki esnaf çekiyor. 45 günde bitirileceği söylenen inşaat 45 gün doldu ama daha bir tarafın kazıkları bile çakılmadı. Ne zaman biteceği de belli değil. Bölgedeki 150’den fazla esnaf inşaatın başladığı günden beri zarar ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bu insanların zararını karşılamaya yönelik ihtiyaç duyulan adımı atmalıdır” görüşünü dile getirdi.

Yanlış kararlar küçükbaş hayvancılığı bitiriyor

Sarıbal’ın, TBMM’de düzenlemiş olduğu basın toplantısında ağırlık verdiği mevzu ise küçükbaş hayvancılık meydana getiren çiftçilerin yaşadıkları sorunlardı.

Uygulanan yanlış politikalar nedeniyle büyükbaş hayvan yetiştiricileri gibi küçükbaş hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin de ciddi zarar ettiğini söyleyen Sarıbal, “İktidar öylesine üst üste yanlışlar yapmış oldu ki şu anda süt ve kasaplık büyükbaş hayvancılıkta iyi mi derin bir sorun var ise bunun oldukca daha fazlası küçükbaşta var” dedi.

2019 yılında meydana getirilen Tarım Şurası’nda küçükbaş hayvan sayısının ülke nüfusa muadil gelecek sayıya çıkarılacağı söylendiğini sadece açıklanan küçükbaş hayvan sayısın 58 milyon bulunduğunu söyleyen Sarıbal, “Bu sayı da kesinlikle doğru değil” dedi.

Son yıllarda yapılan küçükbaş hayvan ihracatı kısıtlamaları yurt dışı pazar kaybına niçin bulunduğunu ve üreticiyi mağdur ettiğini aktaran Sarıbal, Et Süt Kurumu ve Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinin ucuza et satması gibi kararların sektöre zarar verdiğini söyledi.

300 koyuna bir otomobil

Küçükbaş üreticisinin bundan birkaç yıl ilkin 1 koyun sattığında 1 ton arpa alırken, bugün 1 ton arpa için 3 koyun satmak zorunda kaldığını kaydeden Sarıbal, aynı biçimde bir sene önce 100 baş küçükbaş hayvanla bir otomobil alabiliyorken, aynı arabayı bugün alabilmesi için 300 küçükbaş hayvan satmak zorunda kaldığını anlatım etti.

Artan yem maliyetleri karısında küçükbaş hayvan üreticisinin her gün zarar ettiğini belirten Sarıbal, “Küçükbaş hayvancılık yapan çiftçilerin bugün kuzu başına 600 lira ile 1000 lira arasında zarar ediyor. Üretici artık damızlıklarını, koyunlarını satma noktasına geldi. Üretimde çıkmaya başladı. Sektördeki en önemli korku bu. Çiftçi etin kilosunu 120 liranın altında sattığı sürece zarar etmeye devam edecek. Bu alanda ciddi bir desteklemeye gereksinim var” diye konuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın