Dracula’ya İlham Kaynağı Olan Kazıklı Voyvoda Hakkında 11 İlginç Bilgi

Dracula’ya İlham Kaynağı Olan Kazıklı Voyvoda Hakkında 11 İlginç Bilgiİnsanlık zamanı, harbiden yaşamış veya yalnızca kurgusal eserlerde mevcud pek oldukca meşhur karakter ile dolu. Ancak gerçekten yaşayan ve ölümsüz bir kurgusal karaktere ilham deposu olan fazlaca az insan var. Evet, III. Vlad’dan, Vlad Dracul’dan veya en bilinen ismiyle, Kazıklı Voyvoda’dan bahsediyoruz. 1431-1476 yılları içinde yaşayan Eflak Voyvodası, düşmanlarına karşı acımasız tavrıyla, nefretiyle ve onlara karşı uyguladığı akıl almaz işkencelerle tarihe geçti. Düşman askerlerini “kazığa oturtma” işkencesiyle öldürdüğü için Kazıklı Voyvoda lakabını aldı. Düşmanlarının kanını içtiği efsanesi yüzünden ise tarihin en meşhur vampiri Dracula’ya ilham deposu oldu. İşte Kazıklı Voyvoda hakkındaki 11 ilgi çekici bilgi.

1. Kazıklı Voyvoda’nın soyadı “Dracul,” Rumence ejderha anlamına geliyor

Babası II. Vlad, “Ejderha Kardeşliği” yada “Ejderha Tarikatı” olarak malum esrarengiz bir oluşuma mensuptu. Bu nedenle II. Vlad, Rumence ejderha anlamına gelen Dracul soyadıyla anılıyordu. Kısacası Dracul adı, III. Vlad’a bu gizemli tarikattan miras kaldı.

2. Bugünkü Romanya’nın Eflak bölgesinde dünyaya geldi

III. Vlad, Transilvanya ve Moldova ile beraber Romanya’yı meydana getiren üç an bölgeden kabul edilen Eflak’ta dünyaya geldi. Osmanlı İmparatorluğu ile Avrupa arasında sıkışan bölge, Kazıklı Voyvoda’nın yaşadığı dönemde kanlı savaşların merkez üssü konumundaydı.

3. Çocukluk yıllarını Osmanlı İmparatorluğu’nda rehin olarak geçirdi

Eflak Hükümdarı II. Vlad, 1442’de Osmanlı İmparatorluğu’na yenilmiş ve tutsak düşmüştü. Bu gelişme üzerine II. Vlad ve 7 yaşındaki kardeşi Radu da imparatorluğun esiri haline geldi. İki kardeş, 5 sene süresince Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları içerisinde yaşadı. Bazı tarihçiler, III. Vlad’ın “Osmanlı nefretinin” bu esirlik döneminden kaldığını ileri sürüyor.

4. Ailesi, Eflak’taki kuvvetli aileler tarafından öldürüldü

Böylece III. Vlad, Eflak hükümdarlığının en önemli varisi konumuna yükseldi. Ancak iktidarına ortak olmak isteyen çok sayıda rakibi vardı.

5. Potansiyel rakiplerini düzenlemiş olduğu bir ziyafet sırasında katletti

Ziyafete, rakip ailelerin oldukça sayıda üyesini çayır etti. Ardından olası rakiplerinin derhal hepsini ziyafet sofrasında öldürttü.

6. Hükümdarlığı döneminde Osmanlı İmparatorluğu’na karşı önemli zaferler elde etti

kazıklı voyvoda

1462’de Eflak tahtına çıktığında, ülkesi Osmanlılarla harp halindeydi. Üstelik Osmanlılar, pek çok açıdan Eflak’tan çok daha kuvvetli bir konumdaydı. Ancak III. Vlad, alternatif savaş yöntemleriyle karşısındaki kalabalık ordulara karşı zaferler kazanabiliyordu. Düşman askerlerinin kuyularındaki suları zehirliyor, düşmanın ekinlerini yakıyordu. Ayrıca hasta insanlara, Osmanlı ordusuna sızmaları ve askerlere rahatsızlık bulaştırmaları için para ödüyordu.

7. Lakabını en sevdiği işkence yönteminden aldı

kazıklı voyvoda

III. Vlad’ın işkenceleri son aşama korkunç olmakla beraber çok çeşitliydi. Düşmanlarının derilerini yüzmek, bağırsaklarını deşmek, kafalarını kesmek yada onları canlı canlı kaynar suya atmak, hükümdarın sevilmiş olduğu işkenceler arasındaydı. Ancak diğer bütün işkencelerden daha çok sevdiği bir işkence biçimi vardı: düşmanlarını kazığa oturtmak.

Öyle ki bu kazıklardan bir “orman” meydana getirdiği ve burada yiyecek yemekten keyif aldığı söyleniyordu. İşte Vlad’ın bu favori işkencesi, “Kazıklı Voyvoda” olarak anılmasına, kanlı ve korkulu eylemleriyle büyüttüğü şöhretinin tüm Avrupa’ya yayılmasına neden oldu.

8. 20.000 Osmanlı askerinin toplu şekilde öldürülmesini emretti

kazıklı voyvoda

Haziran 1462’de Osmanlı ordusuna karşı mühim bir zafer elde etmişti. Savaş bölgesinden ayrılırken, Târgoviște şehrindeki 20.000 yenik Osmanlı askerinin “kazığa geçirilmesini” emretti.

9. 1476 senesinde Osmanlılar tarafınca öldürüldü

kazıklı voyvoda

Bazı tarihçilere gore bedeninden ayrılan kafası İstanbul’a, devrin padişahı Fatih Sultan Mehmet’e götürüldü. Cesedi ise parçalandı.

10. Romanya’da ulusal kahraman olarak kabul ediliyor

kazıklı voyvoda

Evet, Kazıklı Voyvoda tarihteki en gaddar hükümdarlardan bir tanesiydi. Bununla birlikte Eflak tarihinin en mühim hükümdarları arasında gösteriliyor. Hükümdarlık döneminde Osmanlı’ya karşı elde ettiği zaferler nedeniyle ise Romanya’nın ulusal kahramanları arasında anılıyor.

11. Tarihin en meşhur vampiri Dracula’ya esin kaynağı oldu

kazıklı voyvoda

Günümüzde pek oldukca insan, İrlandalı yazar Bram Stoker tarafınca yaratılan Dracula karakterinin “kana susamışlığının” Kazıklı Voyvoda’dan gelen bir hususiyet olduğunu düşünüyor.

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın