"CHP’de demokrasi olsaydı ben partiden ayrılmazdım”

”CHP’de demokrasi olsaydı ben partiden ayrılmazdım”Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Mersin’e gelen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, basın toplantısı düzenledi. Bir otelde düzenlenen görüşmede konuşan İnce, 6’lı masaya değinerek, “Ben oradan milletin lehine bir iş çıkacağına inanmıyorum. Erdoğan yorgun, Erdoğan ortak akıldan uzak, Erdoğan’ın etrafını yalakalar sarmış. Oradan hayır gelmez. 6’lı masa da artık kısır günü mü, altın günü mü, dolma günü mü bilmiyorum. Birbirlerine mesajları grup başkan vekilleri, genel başkan yardımcıları tarafından medya üzerinden veriyorlar. Kendileri bir araya ulaşınca demek ki memleketin sorunlarını konuşmuyorlar. İstanbul Sözleşmesinde anlaşamamışlar. Libya Tezkeresinde anlaşamamışlar. Terörle mücadelede anlaşamamışlar. Kamulaştırmada anlaşamamışlar. Ergenekon, Balyoz’da anlaşamamışlar. Cumhurbaşkanı adayında anlaşamamışlar. Nerede anlaşacak bunlar? 6’lı masayı devam ettirsinler. Bir itirazım yok, oraya gelmek gibi bir niyetimiz de talebimiz de yok. Zamanı ulaştığında gerekli ittifaklar kurulur” diye konuştu.

“Demokrasi olsaydı ben CHP’den ayrılmazdım”

Türkiye’de iktidar kadar bir de muhalefet probleminin bulunduğunu vurgulayan İnce, “Belki de bu karşıcılık değişmeden bu iktidarı değiştirmek zor. Belki de biz onun için ne sağdan ne soldan, Atatürk’ün yolundan diyoruz. Cumhurbaşkanı talibi olmak istiyorum. Ancak bizim partimizde işler birazcık zor. Bizde talibi üyeler seçiyor. Diğer partiler benzer biçimde değil. Bu bir cesaret işidir. CHP’de bu şekilde olsaydı eğer ben partiden ayrılmazdım. Yani demokrasi olsaydı ben CHP’den ayrılmazdım. Genel başkanı üyeler seçsin deselerdi herhalde ben olmuştum çoktan, ayrılmama da gerek kalmamıştı. Tribünler beni alkışlıyordu, sahadaki bin 200 şahıs beni seçmiyordu. İşte bu Türkiye’de demokrasiye misal. Üyeler seçiyor genel başkanı, üyeler seçiyor cumhurbaşkanını” gibi konuştu.

“Her şeye karşı olunmaz”

Partilerinin Atatürkçü bir parti olduğunu belirten İnce, “Memleket Partisi ‘ne işimiz var Libya’da’ demez. CHP’liler benzer biçimde demem. Zaten onları görünce iyi ki ayrılmışım diyorum. Ben o çizgide bir adam değilim. Bazıları ilkeleri için partisini terk eder, bazıları da partisi için ilkelerini terk eder. Ben ilkelerim için yaşarım. Mavi Vatanı destekliyorum. Doğu Akdeniz’deki enerjide hisse almaktır. Ben torunlarımız fakir kalsın istemiyorum. Doğu Akdeniz’de söz sahibi olacağız. Antalya körfezine sıkışmış bir devlet olamayız hepimiz. Kara devleti olmayacağız. Gerekirse şimdi canımız yanacak, önemli değil. Bunlar gelecek güzel günler için. Yıllar ilkin İran Atom Enerji Kurumu Başkanının sözünü asla unutmuyorum. ’60 sene daha Batı’nın tazyikine dayanabilirsek, 300 yıl rahat edeceğiz’ dedi. Ben bu mantıkta bir adamım. Azerbaycan’a yardım etti Türkiye Cumhuriyeti. Ben maalesef Azerbaycan’a yardım ettik demiyorum, azca bile ettik diyorum. Ben Cumhurbaşkanı olsam daha fazla ederdim. İHA’lar, SİHA’lar konusunda Türkiye başarı göstermiş mı, evet başarı göstermiş. Erdoğan’ın damadı var orada, beni bu ilgilendirmez. Başarılı mı değil mi? Sen Cumhurbaşkanı olursan desteğin sürecek mi? Tabi ki sürecek, asla kuşkunuz olmasın. Hatta daha gelişmesi için çalışacağız. Böyle bir muhalefet olmaz, her şeye karşı. Her şeye karşı olunmaz. Doğru varsa doğru diyeceğiz, yanlış var ise yanlış diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın