Bulgaristan’da gaz krizi! Çareyi Edirne’de buldularRusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasına reaksiyon yayınlayan Bulgaristan ile Rusya hattında yaşanmış olan gerilimin yanı sıra Rus enerji firması Gazprom’un Bulgaristan’ın naturel gaz akışını durdurup başlatmış olduğu ambargosu da aylardır sürüyor.

Bulgaristan’daki naturel gaz krizinin kış sezonunda daha da derinleşmesi beklenirken, Bulgaristan halkını yakacak ve ısınma endişesi sardı. Kış aylarında ısınma gereksinimlerini nasıl karşılayacaklarını kara kara düşünen Bulgaristan halkı, çareyi Edirne’de buldu.

Edirne’den TIR’lar dolusu pelet yakıtı alıyorlar

Yıllar sonra bu kış tekrar soba kullanmaya başlamış olacak oldukca sayıda Bulgaristan vatandaşı, Edirne’de fabrikalarda üretilen pelet yakıtını TIR’lar dolusu Bulgaristan’a taşımaya başladı.

Odun artıklarının öğütülerek talaş haline getirildikten sonra kurutulup basınçlı makinelerde sıkıştırılmasıyla elde edilmiş pelet yakıtına yoğun ilgi yayınlayan Bulgaristan vatandaşları, Edirne’deki günübirlik alışverişlerinin peşinden ülkelerine dönerken araçlarının bagajlarını çuvallar dolusu peletlerle dolduruyor.

Taleplere yetişemiyorlar

Bulgaristan vatandaşlarının yoğun alaka gösterdiğini özetleyen bir firma sahibi Mehmet Orba, müşterilerinin hemen hemen tamamının Bulgaristan vatandaşlarının oluştuğunu söyledi. Yoğun taleple yüz yüze olduklarını özetleyen Orba, “Edirne olarak taleplere yetişemediğimiz için müstahsil başka firmalardan alım yapıyoruz. Edirne’ye günübirlik gelen vatandaşlar ülkelerine dönerken çuvallar dolusu otomobillerini peletle dolduruyor. Bulgaristan’da hem naturel gaz fiyatlarının artışı aynı zamanda yaşanan sıkıntılar sebebiyle kış aylarında zorlu bir süreç geçireceklerini ifade ediyorlar.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın