Brent petrolde düşüş sürüyor

Brent petrolde düşüş sürüyorBrent petrol fiyatlarında hafta başından bu yana düşüş sürüyor. Uluslararası piyasalarda Brent petrol satış fiyatı 91,5 dolar seviyesinde muamele görüyor.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol endüstrisine yön veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran firma Shell tarafınca “Brent Goose” ismi verilmiş olup, muhteviyatında %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha basit olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü şu demek oluyor ki tatlı dediğimiz petrolden benzin veya dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay dolayısıyla benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden çıkarıldığı için nakliyesi doğrudan deniz üstünden uzak yerlere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı önem arz eder. Üretimi daha ucuz ve hızlı olan daha oldukça talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı içinde da ayrım vardır.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın