Borsa, dolar ve paritede son beklentiler neler? Altın tutarları neden düşüyor?

Borsa, dolar ve paritede son beklentiler neler? Altın tutarları neden düşüyor?Ceren Oral Balaban coral@ekonomist.Com.Tr

ALB Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı Ahmet Deniz Yağbasan; Türkiye’de yüksek enflasyon neticesinde bireylerin ve kurumların gerçek getiri arayışının Borsa İstanbul’a girişleri hızlandırdığını söylüyor. Piyasalarda risk iştahının artması ve Borsa İstanbul’a alternatif bir gerçek getiri sunacak bir ürün çıkmaması halinde borsada yükselişin devamını öngören Ahmet Deniz Yağbasan’a göre; FED tarafından atılacak şahin adımlar ile dolar endeksinde yaşanan yükselişin sürmesi halinde dolar/TL’de de yukarı yönlü hareketler devam edebilir. Ahmet Deniz Yağbasan, bu eleştiri süreçte yatırımcılara; “Euro/dolar paritesindeki hareketlilikten ötürü Euro bazlı maliyetlenip dolar bazlı satış yapan şirketlere ehemmiyet verilebilir. Finansal tabloları kuvvetli ve dışarıdan gelebilecek finansal şokları hedge etmiş şirketler belirli bir stop noktası belirlenerek tercih edilebilir” diyor.

Sıkı para politikaları nedeniyle baskı altında seyreden küresel piyasaların dikkati, daha oldukca merkez bankalarından gelecek mesajlara çevrilmiş durumda. Bu kapsamda her vakit olduğu şeklinde FOMC toplantısına iki hafta kala ABD Merkez Bankası (FED), Amerikan iş dünyasının nabzını tutan ‘Bej Kitap Raporu’nu yayımlayacak. Söz konusu rapo; ABD’de ekonomik aktivitenin seyrini bölgesel bazda değerlendiriyor. Genel hatlarıyla raporun etkisi limitli olsa da FED’in ekonomik aktiviteyi kuvvetli bulmasının 21 Eylül’deki FOMC toplantısından 75 baz puanlık artırım kararı çıkabileceğine yönelik algıyı güçlendirebileceği üstünde duruluyor. Dün açıklanan ISM Hizmet Endeksi’nin hem piyasa beklentisinin hem de önceki ayın üzerinde değer almasının ise ABD ekonomisinin faiz artırımlarına karşın momentumunu koruduğunu gösterdiği aktarılıyor.

BORSADA YUKARI TREND

Yakaladığı güçlü momentumu bankacılık endeksi öncülüğünde ileri taşımaya devam eden BİST-100 Endeksi, dün volatil bir performans ortaya koyarak eksi bölgeyi kontrol etmiş olsa da bir defa daha günü güçlü bir değer kazanımı ile noktalamayı başardı ve 3.391 ile zirvesini yeniledi. Bugün ise 3.400 de aşıldı. Sert değer kazanımları eşliğinde senenin başından bu yana izlediği kanalın dışına çıkarak yeni bir trend yapmaya başlamış olan endekste 3.290 puanın üzerinde kalındıkça yukarı yönlü hareket alanının ilk etapta 3.500 puana doğru devam edebileceğine yönelik görüşler ağırlık kazanıyor. Yurt dışı koşulların endeks açısından olumsuz bir tablo çizmeye devam etmiş olduğu ancak bunun BİST üstündeki etkisinin şimdilik limitli kalırken anlamlı bir bozulmayı tetiklemediği de vurgulanıyor.

TL AÇISINDAN ŞARTLAR ZORLAŞIYOR

Dolar/TL ise 18,23 seviyesinin üzerinde genel olarak sakin sayılabilecek bir seyir izliyor. Ancak doların küresel ölçekte dirayetli bir tablo ortaya koymasının TL açısından şartları zorlaştırdığına dikkat çekiliyor. Bu noktada FED’in 21 Eylül’de sonuçlanacak toplantısında 75 baz puanlık artırıma gitme ihtimalinin yüksek olmasının risk yaratan bir faktör olduğunun altı çiziliyor. Öte yandan Ağustos ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının arkasından TCMB reel efektif döviz kuru endeksini deklare etti. Buna nazaran; TL’nin reel değerini yayınlayan endeks Ağustos’ta 52,84 olarak gerçekleşti. Böylece Ocak ayında 52,07 olarak ölçülen endeks o tarihten bu yana en düşük seviyeye inmiş oldu.

PARİTE VE ONS DÜŞÜŞ KANALINDA

Euro/dolar paritesi düşüş kanalı içerisindeki hareketine devam ediyor. Kanalın üst ve alt sınırları dikkate alındığında önümüzdeki döneme ilişkin 0,9685-1,0250 bandının ön plana çıktığı aktarılıyor. Dolayısıyla teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda Euro/dolar paritesinin kısa vadede bu bant içerisinde muamele görmesi umut ediliyor. Düşüş kanalının içindeki hareketini sürdüren bir öteki yatırım aracı ise ons altın. Kısa vadede ons altında aşağı yönlü hareketlerin devamında 1.690 dolar ve 1.670 dolar sıralı desteklerinin takip edilebileceği altında tepki alımları olması halinde 1.710 dolar ve 1.720 dolar dirençlerinin gündeme gelebileceği kaydediliyor.

 

Piyasalarda durum böyleyken ALB Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı Ahmet Deniz Yağbasan ile son tabloyu değerlendirdik. Ahmet Deniz Yağbasan, sorularımızı şu şekilde cevapladı:

Borsada üstün dereceli üstüne üstün dereceli geliyor. Siz bu hızlı yükselişi nasıl değerlendiriyorsunuz?
FED, ECB ve BoE’nin finansal istikrarı sağlamaya yönelik atmış olduğu adımlar küresel borsalardan para çıkışına neden oluyor. Türkiye’de ise yüksek enflasyon neticesinde bireylerin ve kurumların gerçek getiri arayışı Borsa İstanbul’a girişleri hızlandırıyor. Şirketlerin beklentilerin üzerinde kâr açıklaması ve ağustos ayının başlangıcından itibaren yabancı yatırımcının ilgisi Borsa İstanbul’un rekor tazelemesinin en önemli sebeplerinden biri. Piyasalarda risk iştahının artması ve Borsa İstanbul’a alternatif bir reel getiri sunacak bir ürün çıkmaması halinde BİST-100 Endeksi’nde yükselişin devamı gelecek gibi görünüyor.

Faiz indirimiyle beraber dolarda yeni zirveler kontrol ediliyor. Yükseliş devam eder mi?
TCMB tarafınca gerçekleştirilen 100 baz puanlık ürem indirimiyle yüzde 13 seviyesine gerileme gösteren bir haftalık repo ürem oranıyla 18,12 seviyelerine kadar yükselen dolar/TL paritesi, dolar endeksinde yaşanmış olan güçlenme ile 18,2350 seviyelerine kadar çıktı. Gelecek dönemde FED tarafınca atılacak şahin adımlar ile dolar endeksinde yaşanmış olan yükselişin sürmesi halinde dolar/TL paritesinde yukarı yönlü hareketler olabilir. Ancak FED’den güvercin açıklamalar gelirse bu dolar endeksinde yavaşlamaya niçin olabilir ve dolar/TL’de de aşağı yönlü hareketler yaşanabilir.

Onstaki zayıf görünümüm sebepleri neler?
Nisan ayı itibarıyla düşen borsa yatırım fonu ETF’lerin paralelinde gerileme yayınlayan ons altın, bu zamanda dolar endeksinde yaşanan güçlenmeyle de birlikte 1.680 seviyesine kadar geriledi. Ayrıca Amerika 10 senelik tahvil getirilerindeki yükseliş ons altında baskı yaratıyor. Eylül ayında gerçekleşecek FOMC toplantısından gelecek şahin bir karar ons altın üzerindeki baskıyı daha da artırabilir.

Euro/dolar paritesindeki düşüş nasıl açıklarsınız? Paritede nasıl hareketler bekliyorsunuz?
Artan enflasyon ve merkez bankalarının sıkılaştırıcı politika adımları dolar tarafını güçlendirirken Euro tarafının baskılanmasına neden oldu. Dolar endeksinde 110,50 seviyelerine ulaşılırken 8 Eylül’de gerçekleşecek ECB ve 21 Eylül’de gerçekleşecek e FED toplantısında alınacak kararlar Euro/dolar paritesi üzerinde mühim etkilere neden olabilir. Özellikle FED’in şahin bir duruş sergileyip ECB’nin güvercin kalması niteliğinde Euro/dolar paritesinde aşağı yönlü hareket devam edebilir.

Bu tehlikeli sonuç dönemde yatırımcılar portföy oluştururken nelere dikkat etsinler?
Bu dönemde yatırımcılar Euro/dolar paritesindeki hareketlilikten dolayı Euro bazlı maliyetlenip dolar bazlı satış meydana getiren şirketlere önem verebilirler. Ancak içinde bulunduğumuz dönemde hem jeopolitik aynı zamanda pandemi kaynaklı gelişmeler ve Rusya-Ukrayna savaşının tesirleri piyasada sert hareketlere niçin olabiliyor. Yatırımcılar bu dönemde finansal tabloları kuvvetli ve dışarıdan gelebilecek finansal şokları hedge etmiş şirketleri muayyen bir stop noktası belirleyerek tercih edebilirler.

ALB Yatırım, iyi mi bir portföy dağılımı öneriyor?

Hisse %10
Dolar %15
Euro %10
TL Mevduat %12,5
Tahvil-bono %25
Öst, fonu %15
Altın %12,5

 

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın