Black Seed, Black kurucularına yatırım yapmak için 5 milyon sterlinlik açılış fonu topladı

İngiliz erken aşama girişimi Black Seed firması, yalnızca ülkedeki Siyah kurucuları desteklemek için açılış fonunun bir parçası olarak 5 milyon £ (6,2 milyon $) topladı. Tur, Atomico ve Molten Ventures’ın ek desteğiyle varlık yöneticisi M&G Investments tarafından yönetildi. Firma, turu kapatmak için ek 5 milyon sterlin toplamayı umuyor.

Kurucularına göre Black Seed, Black kurucularının Birleşik Krallık’ta aldığı fon eksikliğini gidermek için başlatıldı: Karl Lokko, Cyril Lutterodt ve kurucu üye Yvonne Nagawa. Ülkedeki siyah kurucular yalnızca aldı %0,24 Extend Ventures tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2009 ile 2019 arasındaki tüm risk sermayesi fonlarının yüzde 100’ü ve yalnızca 10 Siyahi İngiliz kadın para toplamayı bile başardı. bu bazı yönlerden daha kötü Amerika Birleşik Devletleri’ndekinden daha fazla.

Kasvetli finansman eksikliği, tarihsel olarak Siyahi İngiliz yeteneğinin ülkeyi terk etmesine yol açtı. ABD için finansman fırsatları arıyor. Lokko ve Lutterodt, firmanın şu gerçeği de ele almak istediğini söyledi: Siyah işletmelerin %88’i İngiltere’de kendi kendini finanse ediyorlar ve bu sayıyı en az %50’ye düşürmek istiyorlar.

Lokko, “Bir teknoloji fonu ve topluluk olarak varız” dedi. “Bu boşluğu kapatmak ve Siyahi kuruculara katılım sağlamak için varız.”

Lutterodt, Birleşik Krallık’taki birçok Siyah kurucuya gereğinden fazla mentorluk verildiği, ancak yetersiz finanse edildiğinden, firmanın değişimi sağlamaya yardımcı olmak için çekler yazarak kovalamayı kesmek istediğini söyledi. “Hazırlanmış ve hazır bir Siyah girişimciler hattı inşa ettik” dedi ve firmanın önümüzdeki üç yıl içinde en az 10 yatırım yapmayı beklediğini ve sonraki yatırımlar için bir yedek fonu olduğunu da sözlerine ekledi.

Firma erken aşama yatırıma odaklanacak ve bir tür “aile ve arkadaşlar” melek yatırımcılara veya Birleşik Krallık’ta dedikleri gibi “Annem ve Babamın Bankası”na erişimi olmayanlar için yuvarlak. Birleşik Krallık’ta var olan ve yalnızca Siyahi kuruculara odaklanan bir avuç fondan biridir. Lutterodt, özellikle derin teknoloji, sağlık hizmetleri ve AI ile ilgilendiğini söylese de, Black Seed sektörden bağımsızdır.

Black Seed, Londra’nın güneyinde Afro-Karayip nüfusuyla bilinen Brixton’daki ofisinde de etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Firma, Brixton Startup Weekend’in yanı sıra saha yarışması Lyan’s Den’i organize ediyor.

Mütevazi kökenler

2021’de piyasaya sürülen firmanın başlangıçta 5 milyon sterlinlik zammı geçen yılın sonlarında duyurması gerekiyordu, ancak yasal uyumlulukla ilgili gecikmelerle karşılaştı.

Black Seed’in genelkurmay başkanı olarak da görev yapan Nagawa, TechCrunch+’a “Aslında 5 milyon sterlin değerindeki taahhütleri almanın ne kadar süreceğini abarttık” dedi. “Bu rakama ulaşmamız sadece altı ayımızı aldı. Hafife aldığımız şey, işlerin yasal tarafını ve evrak işlerini tamamlamanın alacağı süreydi. Bir fon toplarken karşılaştığınız karmaşık faktörlerin bir hatırlatıcısıydı.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın