"Biz kimseden izin almayız”

”Biz kimseden izin almayız”Avrasya Yerel Yönetimler Birliği “Milli Birlik ve Beraberlik” program düzenlendi. Programa Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Lideri Kemal Kılıçdaroğlu katıldı. Program Moğolistan’dan gelen sanatçıların gösterileri ile başladı. Kılıçdaroğlu, birlik olmanın önemine yazıya döktüğü konuşmasında “Bir olacağız birlikte olacağız. Vatan ve bayrak bizim kırmızı çizgimizdir. Vatanı ve bayrağı ile problemi olmayan herkes bizim kardeşimizdir. Herkesin düşüncesine ve kimliğine saygı duyarız fakat vatanımız ve bayrağımız için yeri ulaştığında canımızı vermeye hazırız. Büyümekten ve kalkınmaktan laf ediyoruz. Türkiye eskiden çok daha güçlüydü. Milli reha savaşını verdiğimiz dönemde tüm mazlum ülkeler Türkiye’yi misal aldırlar ve onlarda ulusal kurtulma mücadelesi verdiler. Biz cumhuriyeti kurduğumuzda onlarda cumhuriyet kurdular. Şimdi biz şaha kalkma dönemindeyiz. Büyüyebilirsek, demokrasimizi güçlendirebilirsek inanırım ki tüm bu dost ülkeler onlarda bizim gibi demokrasilerini geliştirecekler. Demokrasiyi geliştirebilmemiz için ilkin fikir özgürlüğünü sağlamamız lazım. Herkesin düşüncesini özgürce anlatım ettiği bir ülkeyi inşa etmek zorundayız. Yüce yaradanın bizlere verdiği en büyük hazine akıldır. Aklımızı kullanabilirsek o zaman büyüyebiliriz. Aklı kullanmak demek düşünceye saygı duymak anlamına gelir. Aklı zenginleştirmenin yolu tahsilden geçer. Eğitim ne kadar kalifiye ve kaliteli olursa aklımızı kullanmış oluruz” ifadelerini kullandı.

“Bilgide ne kadar öndeyseniz dünyada da o kadar öndesiniz anlamına gelir”

Bilginin önemine dikkat çeken ve yurtdışı ziyaretlerini bunun için yaptığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “21. Yüzyıl bilgi çağıdır. Bilgide ne kadar öndeyseniz dünyada da o denli öndesiniz anlama gelir. Bilginin kıymetini ölçen aslında endüstri devrimidir. Çin’le ABD içinde bugün olan mücadele aslen kim kabiliyetli beyinleri kendisinde toplar yarışıdır. Benim MİT’ye gidişim bu nedenleydi. İngiltere hem teknoloji hem sermayesi bulunan ülkedir. Biz bunun bilincinde olmazsak ülkemizi büyütemeyiz. Hepiniz cep telefonu kullanıyorsunuz ve hiçbirisi bizim üretimimiz değil. Biz katma değeri yüksek ürün üreten firmaların pazarı konumundayız. Amerika’ya ve İngiltere’ye giderken icazet almaya gidiyor dediler. Biz Kuvayı Milliyeciyiz hepimiz kimseden izin almayız” şeklinde konuştu.

“Öncelikli hedefimiz demokrasi”

Demokrasinin önemine vurgu icra eden Kılıçdaroğlu, “Öncelikli hedefimiz demokrasi. Demokrasilerde hiç bir güç denetimsiz değildir. Ama dünyada bütün yetkiler tek kişiye devredilemez. Bizim tarihimizde de yoktur. Bir kişi olarak görülür ama orada da Aksakallılar vardır” ifadelerini kullandı.

“Bu çocuklar geleceği yurtdışında arıyor”

Gençlere önem verilmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Çocuklarımızın müthiş bir zekası var fakat bizler o zekayı eğitimle köreltiyoruz. Bizler babamızdan daha iyi bir tahsil aldık ve onlardan daha iyi bir yaşam standardına sahip olduk fakat şu anda bizim çocuklarımız bizden daha iyi bir öğrenim almalarına karşın bizlerden daha fena bir standartta yaşıyorlar bizim asıl sorunumuz bu. Bu çocuklar geleceği yurtdışında arıyor. Diyor ki burada benim asgari ücretle ev ve araba alma ihtimalim sıfır fakat yurtdışında bunları yapabilirim o halde niçin burada kalayım. Bakın İngiltere’nin vatandaşlık verme şartlarından birisi en iyi 20 üniversiteden mezun olursa vatandaşlık veriyor. Biz ise hiçbir şey sormadan 400 bin dolara ev aldıysa vatandaşlık veriyoruz. Türkiye’nin kendi gençlerine sahip çıkması lazım buda yetmez dünyanın her yerinden yetenekli insanları buraya getirmemiz lazım. Bir misal vereyim. Covid-19 aşısını gören Türk asıllı iki Alman vatandaşı. Alman ekonomisine icra ettikleri katkı 140 milyar doların üzerinde. Biz bu tarz şeyleri Türkiye’de tutabilseydik bu parayı biz kazanacaktık. O yüzden tahsil sisteminin değişmesi gerekiyor. Türkiye’nin yeni bir anlayışla sandığa gitmesi lazım” ifadelerine yer verdi.

Avrasya Yerel Yönetimler Birliği Genel Başkanı Hasan Cengiz, “Biz Cumhuriyet yardımıyla bu sıfatları aldık. Ben Cumhuriyet sayesinde bu kürsüde konuşuyorum. O yüzden cumhuriyete sahip çıkmalıyız. Biz Kılıçdaroğlu’nu aday olarak görmek istiyoruz. Kemal bey hepimiz ortak noktası. Biz ortak noktalarda buluşmak zorundayız. Altılı masanın kurulması sayın Kılıçdaroğlu’nun çalışmaları ve çabasıyla gerçekleşti. İYİ Parti Genel Başkanı Meral hanımı da çok iyi biliyor ve seviyoruz ama İYİ Partiyi de demokrasiye kazandıran bizim gönlümüzden geçen adayımız Kılıçdaroğlu’dur. Türkiye’nin ikinci yüzyılında herkes Türkiye’nin şahlanmasını bekliyor. Biz ilkin kendi aramızda kardeşliğimizi güçlendirmek zorundayız. Hepimiz farklı düşünebiliriz fakat ortak noktamız Türk Bayrağı. Anayasa’nın ilk dört maddesine hürmet duyulduktan sonra hepimiz hepimiz ile görüşürüz. Biz silahlı mücadeleye karşıyız ama HDP seçmenini yok sayamayız. Belki HDP içerisinde kriminal kişiler var ama onlara da ihtiyaç duyulan işlemi yargı ve emniyet güçlerimiz yapmaktadır. Türk, Kürt, Laz bizim için fark etmiyor. Türk bayrağına hürmet duyan hepimiz bizim için aynıdır” ifadelerini kullandı.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın