Bimed üçüncü fabrikasını kuracakKablo rakorları ve medikal sektöründe faaliyet yayınlayan Bimed, 220 milyon TL’lik yeni yatırımı olan üçüncü fabrikasını İstanbul Hadımköy’de faaliyete geçirecek. Bimed Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Mertöz, otomotiv sektörü ile de yakından ilgilendiklerini ve elektrikli otomobiller için tahliye valflerini kendilerinin üreteceğini anlatım etti. Mertöz, medikal bölümünde de ithalatın önüne geçebilmek için yeni yatırımlar yapacaklarını söyledi.

Talip Yılmaz [email protected]

40 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren ve sektöründe Türkiye’nin biri olan ihracatçıları içinde yer alan Bimed, yeni döneme yeni yatırımlarla girecek. Bimed’in işe esenlik sektörüne yönelik şırınga ve akciğer hastaları için inhaler üreterek başladığını aktaran Bimed Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Mertöz, hemen sonra kablo rakorları ile ürün yelpazesini genişlettiğini ve iş hacmini büyüttüğünü anlatım etti. 55 milyon Euro ciroya haiz şirketin cirosu içinde ihracatın yüzde 85 pay aldığını söyleyen Mertöz, 70 ülkeye ihracat yaptıklarını kaydetti.

ÜÇÜNCÜ FABRİKA GELİYOR

İstanbul Beylikdüzü ve Romanya’da birer fabrika ile etkinlik gösterdiklerini belirten Mertöz, Hadımköy’de yeni bir yapınak daha inşa ettiklerini ve önümüzdeki yıl bu fabrikada sadece rakor imalatının yapılacağını söyledi.
Otomotiv sektörünün de kendileri için çok önemli bulunduğunu vurgulayan Mertöz, “Birçok firmaya kendi dizaynımız olan hava tahliye valfini üretiyoruz. Elektrikli araçlardaki bataryalarda, gaz birikiminden oluşan havanın zarar vermemesi için tahliye valfi var ve bu valfi de hepimiz üreteceğiz. Birçok Avrupalı yapımcı için de ürettiğimiz valfler mevcut. Bu konuya çok ehemmiyet veriyoruz ve Ar-Ge bölümümüz de bu kapsamda çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR SEKTÖR İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Elektrikli araçlar, kablo bağlantı üreticileri için büyük bir fırsat olduğunu söyleyen Bimed Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yakup Gülnihal, “Geleceğin taşıtları elektrikli olacak. 2030’da araçların yaklaşık yarısı elektrikli olacağı için bu biz için büyük bir fırsat. Bu trendi yakalarsak, 2 kat büyürüz.” dedi. Gülnihal, medikal tarafta da inhaler üretimine büyük önem verdiklerini söyleyerek, “Şu anda yılda 2 milyon adet olan üretimi 10 milyon adetin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu alanda yaklaşık 15 milyon Euro’sevinç ithalatın önüne geçeceğiz” dedi.

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın