Benzin fiyatları talep düşüşüyle birlikte yılın en düşük seviyesine indi Güncel

Benzin fiyat aralıkları talep düşüşüyle birlikte yılın en düşük düzeysine indi Güncel, başvuru sitemizde Benzin fiyat aralıkları talep düşüşüyle birlikte yılın en düşük düzeysine indi ile alakalı araştırma yaptık. 

ABD’de benzin fiyat aralıkları, talep düşüşünün arz fazlasını dengelemesiyle Ekim ayında yılın en düşük düzeysine geriledi. Benzin vadeli işlemleri galon başına 2,2 dolara düşerek Aralık 2023’den bu yana en düşük düzeyyi gördü ve ay başından bu yana hemen hemen %10’luk bir kayıp yaşadı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) aracılığıyla yayına giren verilere göre, Doğu Yakası’ndaki şiddetli yağmurların işe gidiş gelişleri sınırlandırması ve yaz sezonu seyahatlerinin azalması sebebiyle benzin talebi 29 Eylül’de sona eren haftada günde 600 bin varil düşerek günde 8.014 milyon varile geriledi.

Bu, yıl başından bu yana görülen en düşük düzey oldu. Ayrıca toplam yurt içi benzin stokları 6,481 milyon varil artarak 226,984 milyon varile çıkarak 2023 Ocak ayının ilk haftasından bu yana en yüksek düzeysini gördü.

Uluslararası endişeler

Benzin fiyat aralıklarındaki düşüş, dünyanın büyük tüketicilerinin düşük enerji talebine ilişkin endişeleri ile aynı zamana denk geldi. Federal Reserve’in faiz artırımına yönelik şahin görünümü, piyasalarda likidite sıkışıklığına yol açtı.

Çin’deki borç batağındaki emlak geliştiricilerinden kaynaklanan finansal yayılma riskleri de küresel ekonomik büyüme beklentilerini zayıflattı. Bu etkenler, petrol fiyat aralıklarını da aşağı çekti. Brent ham petrolü varili 72 dolara kadar gerileyerek Temmuz ayından bu yana en düşük düzeysini gördü.

Arz darboğazları

Yine de, benzin fiyat aralıklarındaki daha da büyük bir düşüş, ABD’nin mühim rafinerilerinde planlı bakım yapılması sebebiyle sınırlı kaldı. EIA verilerine göre, ABD rafineri kullanım oranı %83,5’e gerileyerek Nisan ayından bu yana en düşük düzeysine indi. Bu da benzin üretimini azalttı ve arz darboğazlarına yol açtı.

Bilhassa Kaliforniya’da benzin fiyat aralıkları, rafinerilerdeki sorunlar ve eyalet vergilerinin etkisiyle rekor düzeylere çıktı. Kaliforniya’da galon başına hemen hemen benzin fiyatı 4,67 dolara kadar yükselerek tüm zamanların en yüksek düzeysine ulaştı.

 

Yorum yapın