Belçikalılar daha ucuz fuel oil almak için Fransa’ya gidiyor

Belçikalılar daha ucuz fuel oil almak için Fransa’ya gidiyorBelçika ile Fransa içinde akaryakıt fiyatlarında litrede 30 ila 50 sentlik farklar sebebiyle Belçikalılar araçlarına yakıtı Fransa’dan alıyor.

Belçika basınında yer edinen habere nazaran, yüksek benzin ve mazot fiyatları vatandaşların bu ürünleri başka ülkelerden temin etmesine neden oluyor.

Fransa hükümetinin akaryakıtta indirimi artırması sebebiyle bu ülke ile komşusu Belçika arasında benzin ve mazot tutarları 30 sent kadar açıldı. Fransa’daki birtakım benzin istasyonlarının ek indirim kampanyaları uygulamasıyla bu ayrım 50 sente kadar çıkıyor.

Belçikalılar bir depo akaryakıta 12-20 avro daha az ödüyor

Bu nedenle özellikle sınıra yakın bölgelerde oturan Belçikalılar araçlarına akaryakıtlarını Fransa’dan alarak tasarruf ediyor.

Aracına yaklaşık 40 litre yakıt alan bir Belçikalı bu ürüne kendi ülkesinden ortalama 12 ila 20 avro daha az ödemiş oluyor.

Özellikle sınıra 50 kilometre mesafedeki bölgelerden yoğun halde Fransa’ya yakıt almaya gidiliyor.

Bidonlarla ilave fuel oil alınıyor

Bazı Belçikalılar daha fazla tutum etmek için araçlarının deposunu doldurduktan sonrasında yanlarında götürdükleri bidonları da dolduruyor.

Mevcut kurallar bakılırsa bir aracın, deposunun haricinde bidonla en fazla 10 litre akaryakıtla sınırı geçmiş olmasına izin veriliyor. Ancak iki ülke arasındaki sınırda bu vaziyet denetlenmediği için pek oldukca Belçikalı limitlerin oldukça üstünde akaryakıtı bidonlarla getiriyor.

Bu durum, Belçika’nın Fransa sınırına yakın bölgelerindeki fuel oil istasyonlarının da tepkisini çekiyor.

Öte yandan Belçika’daki istasyonlar yakıt satamamaktan şikayet ediyor.

Halihazırda Belçika’da benzinin litre fiyatı 1,72 avro, mazotun litre fiyatı da 2,07 avro seviyesine bulunuyor.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın