Bazen girişiminizin okul bağlarını kesmeniz gerekir

sunumunda Geçen hafta Boston’da düzenlenen TechCrunch Early Stage etkinliğinde, SOSV’nin genel ortağı Pae Wu, firmanın IndieBio programındaki kurucuları tanımlamak için alaycı bir ifadeyle “akademisyenleri kurtarmak” ifadesini kullandı.

Programdaki birçok kurucunun akademisyen olduğu ve akademiden hızlandırıcılığa giden yolculuklarının, genellikle bir işletme diploması olmadan iş dünyasına uyum sağlamak zorunda kaldıkları için büyüyen sancılardan nasibini aldığı göz önüne alındığında, bu uygun bir etikettir.

Bu tür erken aşamadaki girişimlerin çoğu, C-suite’lerine eklemek için kurucu ekiplerinin dışına baksa da Wu, en iyi yaklaşımın genellikle mevcut çekirdek içinde becerileri geliştirmek olduğunu açıklıyor.

Wu, “C-suite’te olmak evlenmek gibidir” diyor. “Bunlar oldukça uzun ve kararlı ilişkiler ve birlikte çalışmayı, geçinmeyi ve birlikte çalıştığınız insanlara inanılmaz derecede güvenmeyi bilmelisiniz. Kurucuların bu sorumluluğu üstlenmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.”

O halde, bir kurucu ekip iyileşmekte olan bir akademisyen için ne yapar? Ne de olsa, bir girişim başlatmak için her şeyden vazgeçmek, birçok kurucunun hayatlarında alacağı en büyük risktir. Temel teknolojinize ne kadar güvenirseniz güvenin, akademik bir rolün göreceli güvenliğinden dramatik bir şekilde uzaklaşmak korkutucu. Bu tür kurucuların neden bazen her dünyaya ayak uydurmaya çalıştıklarını kesinlikle takdir edebiliriz. Wu, “Bu çok… zor bir sorun” diyor.

Çoğu durumda, çığır açan bir teknoloji geliştirmek için öğrencilerle birlikte çalışan profesörler, yalnızca C düzeyinde bir unvan alarak üniversitelerinde kalmayı tercih ederler. Bu, başarılı bir şekilde yapılabilecek ve yapılmış bir şeydir, ancak zorlukları da vardır.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın