Basketbolcu Brittney Griner mahkum takasıyla serbest bırakıldı

Basketbolcu Brittney Griner mahkum takasıyla serbest bırakıldıGeçtiğimiz ağustos ayında Rusya’da mahkeme tarafınca uyuşturucu madde bulundurmaktan ve uyuşturucu madde içeren elektronik sigara kartuşları getirmekten 9 sene hapse mahkum edilen Amerika’li hanım basketbolcu Brittney Griner, gözaltı merkezinden cezaevine gönderilmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya ile Amerika arasında yapılan mahkum takası kapsamında Amerika’li kadın basketbolcu Brittney Griner’ın serbest bırakıldığı açıklandı. Rus medyasında yer edinen haberlere göre, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) Abu Dabi Uluslararası Havalimanı’nda gerçekleştirilen mahkum takasında ABD tarafı da, 2012 senesinde terör örgütlerine yardım sağlamış olduğu nedeni öne sürülerek yakalanan ve 25 sene hapis cezasına çarptırılan Rus silah tüccarı Viktor Bout’u serbest bıraktı.

Öte taraftan, ABD Başkanı Joe Biden sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “O güvende ve şu an uçakta. Evine dönmek üzere yolda” ifadelerini kullandı. Biden ve Amerika Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Griner ve Griner’ın eşi Cherelle ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Griner, 17 Şubat’ta Rus polisi tarafınca Rusya’nın başkenti Moskova’daki Şeremetyevo Uluslararası Havalimanı’nda gözaltına alınmış ve 4 Ağustos’ta hapis cezasına çarptırılmıştı. Griner’in 25 Ekim’de Moskova Bölge Mahkemesi’ne cezasının hafifletilmesi için yapmış olduğu itiraz reddedilmiş, ABD’li sporcunun içeride yattığı sürelerin de önceki mahkeme kararı doğrultusunda hiç bir şekilde değişim olmadan uygulanmasına karar verilmişti.

Amerika ve Rusya arasındaki mahkum takasında ismi geçmişti

Griner için ABD ve Rusya içinde mahkum takası gerçekleştirileceği öne sürülmüştü. Griner’ın, Amerika’de 2012 yılında terör örgütlerine yardım sağlamış olduğu gerekçesiyle yakalanan ve 25 yıl hapis cezasıyla çarptırılan Rus silah tüccarı Viktor Bout ile takas edileceği üstünde duruluyordu.

ABD’de profesyonel hanımefendiler ligindeki en başarılı oyunculardan biri

Kadın Ulusal Basketbol Birliği (WNBA) kadrosu Phoenix Mercury’de 8 defa All-Star seçilen ve 2 olimpiyat madalyası bulunan Griner, ABD’deki profesyonel bayanlar ligindeki en başarılı oyunculardan biri olarak biliniyor. Sezon haricinde kulüp basketbolu oynamak için Rusya’ya giden Griner, 2014’ten bu yana EuroLeague ekibi UMMC Ekaterinburg’da forma giyiyordu.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın