Amerika’li basketbolcu Griner cezaevine gönderildiGeçtiğimiz ağustos ayında Rusya’da mahkeme tarafınca uyuşturucu madde bulundurmaktan ve uyuşturucu madde içeren elektronik sigara kartuşları getirmekten 9 sene hapse mahkum edilen ABD’li kadın basketbolcu Brittney Griner, gözaltı merkezinden cezaevine gönderildi. Griner’ın cezaevine sevk edildiğini açıklayan avukatları, “Şu anda nerede olduğu veya nereye götürülmüş olduğu konusunda hiç bir bilgimiz yok” dedi.

Griner, 17 Şubat’ta Rus polisi tarafından başkent Moskova’daki Şeremetyevo Uluslararası Havalimanı’nda gözaltına alınmış ve 4 Ağustos’ta hapis cezasına çarptırılmıştı. Griner’in 25 Ekim’de Moskova Bölge Mahkemesi’ne cezasının hafifletilmesi için yaptığı itiraz reddedilmiş, Amerika’li sporcunun içeride yatmış olduğu sürelerin de önceki mahkeme sonucu doğrultusunda hiçbir halde değişim olmadan uygulanmasına karar verilmişti.

ABD ve Rusya arasındaki mahkum takasında adı geçmişti

Griner için ABD ve Rusya içinde mahkum takası gerçekleştirileceği öne sürülmüştü. Griner’ın, ABD’de 2012 yılında terör örgütlerine yardım sağladığı nedeni öne sürülerek yakalanan ve 25 sene hapis cezasıyla çarptırılan Rus silah tüccarı Viktor Bout ile takas edileceği üstünde duruluyordu.

Amerika’deki profesyonel hanımefendiler ligindeki en başarıya ulaşmış oyunculardan biri

Kadın Ulusal Basketbol Birliği (WNBA) kadrosu Phoenix Mercury’de 8 defa All-Star seçilen ve 2 olimpiyat madalyası bulunan Griner, Amerika’deki ustalaşmış kadınlar ligindeki en başarılı oyunculardan biri olarak biliniyor. Sezon dışında kulüp basketbolu oynamak için Rusya’ya giden Griner, 2014’ten bu yana EuroLeague takımı UMMC Ekaterinburg’da forma giyiyordu.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın