Bakanlıktan promosyon iddialarıyla alakalı izahatÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının açıklamasında, Bakanlığın merkez birimlerinde vazife yapan 3 bin 661 personel için, komisyon marifetiyle 15 Haziran 2022-14 Haziran 2025 tarihlerini kapsayan 36 aylık devre için maaş protokolü ihalesi yapıldığı hatırlatılarak, ihaleye katılan 6 bankadan 14 bin 520 lira ile en yüksek teklifi veren Halk Bankası ile protokol imzalandığı belirtildi.

Açıklamada, promosyon ödemesinin tek seferde peşin olarak 25 Haziran’da Halk Bankası tarafınca personelin kendi hesabına yatırılmış olduğu, Bakanlık hesabına yatırılan herhangi bir tutarın bulunmadığı ifade edildi.

Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi açılışına Bakanlık personelinin katılımının mecbur tutulmasının olası olmayacağına vurgu meydana getirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Promosyon sözleşmesine Millet Bahçesi açılış harcaması eklendiği ve memurlara ödenmesi ihtiyaç duyulan kişi başı tutarın düşürüldüğü iddiası da tamamen asılsız, iftiradır. Yine bununla beraber aynı yayın organı kıyafet yardımı konusunda da kasıtlı olarak gerçeğe aykırı ve basın etiği ile bağdaşmayan haberlere yer vermiştir. Bakanlığımızca merkez ve taşra birimlerinde görevli 14 bin 693 kişiye giyim yardımı yapılma olup bu kişiler içinde Bakan ve Bakan Yardımcılarının olduğu yönündeki iddialar da tamamen hayal ürünüdür. Giyim yardımı alımına ilişkin olarak 30 Haziran tarihinde saat 14.30’da açık ihale yoluyla ihale yapılmış olup açık ihaleye ilişik bütün bilgiler, Kamu İhale Kurumunun EKAP sisteminde açık erişimli olarak yer almıştır.”

“Konuyla ilgili hukuki süreç başlatılmıştır”

“Hal böyleyken gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan konuları haber diye gündeme taşımak en hafifçe tabiriyle haksız, edepten yoksun bir linç girişimidir” denilerek duruma tepki yayınlanan açıklamada, şunlar aktarıldı:

“Günlerdir köşelerinden bize soru soranlara şimdi de biz soruyoruz. Birilerinden duyduğunuz yalanları, dedikoduları hangi Bakanlık kaynağına sorarak teyit ettiniz de köşenize taşıdınız? Duyduğunu, dedikoduyu ‘haber’ diye yazmak hangi gazetecilik ahlakına sığıyor? İddianızı ispat edecek belgeleri de haber yapabilecek misiniz? Konuyla alakalı hukuki süreç başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın