Bakan Dönmez TBMM’yi bilgilendirecekEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Amasra’daki Mobil Koordinasyon Tırının önünde açıklamalarda bulundu. Son vaziyet ile alakalı bilgi veren Dönmez, “Yoğun bir arama kurtarma işine girişerek 18 saat içerisinde arama kurtarma faaliyetlerini sonuçlandırdık ama 41 kardeşimizi şehit vermiş olduk. Yaralılarımıza erişince şuanda Bartın Devlet Hastanesi’nde bir yaralı laf konusu, durumu iyiye gidiyor. İstanbul’a sevk edilen 6 hastamızın durumunu da Sağlık Bakanımız tarafından takip edildi ve halkoyu ile de paylaşıldı” dedi.

“Şu anda yangın sönmek suretiyle”

Madendeki patlamanın nedeniyle alakalı konuşan Dönmez, “Olayın ilk anındaki değerlendirmelerini size aktarmıştım. Grizu patlaması bulunduğunu söylemiştim. Yine bugün itibariyle de uzman arkadaşlarla yaptığımız değerlendirmede bu ilk değerlendirmenin hâlâ devam ettiğini gözlemliyoruz” diye konuştu. Dönmez, maden ocağındaki yangınla ilgili ise, “İlk günlerde bir yangından bahsetmiştim, büyük oranda test dibine alındı. Havayla temasını kesmek suretiyle 2 baraj kapısı inşa edildi. Şu anda yangın sönmek suretiyle, giderek şiddetini azaltıyor. Süreci de zaten teknik takım devam ettiriyor” dedi.

Maden ocağındaki patlamayla ilgili doğru ve güvenli bilgiye dayanmayan bir ekip değerlendirmeler yapıldığını kaydeden Dönmez, şu ifadelere yer verdi:

“Bilerek ya da bilmeyerek yapılmış bu değerlendirmeler, sürece de maalesef olumsuz yansımakta ve zarar vermektedir. Bu çerçevede gereken, kamuoyunun bilgisine sunulması gereken değerlendirmeler, bazen TTK ve bakanlığımız tarafından yapılarak efkarı umumiye bilgilendirilecektir. Bu kapsamda yarın TBMM Genel Kurulu’na da burada yaşanmış olan sürece ait tarafımdan bir bilgilendirme yapılacaktır.”

“Giriş-çıkışlar savcılığın izni dahilinde yapılmaktadır”

“Madende bütün üretim faaliyetleri durdurulmuştur” diye devam eden Dönmez, “Cumhuriyet başsavcılığının adli tahkikat başlatması neticesinde hukuken aslına bakarsak müessesimiz bir olay yeri haline dönmüştür. Giriş-çıkışlar da savcılığın izni dahilinde yapılmaktadır. Devam eden adli ve yönetimsel soruşturmalarda, aydınlatılabilmesi için lüzumlu her türlü yardım savcı ve müfettişlere istisnasız yapılacaktır. Şehit ailelerimizi ziyaret ettik. Dün itibarı ile defin işlemlerini tamamlamış olduk” ifadelerini kullandı.

Şehit ailelerine yapılacak olan yardımla ilgili de konuşan Dönmez, “Cumhurbaşkanımızın şehit ailelerine maddi yardımı ile alakalı talimatı olmuştu. İlk etapta valiliğimiz şehit ailelerine yardımına adım atmıştır. Bugün itibarıyla de Türkiye Taş Kömürü Kurumu ilk ödemelerine başlayacaktır. Artık şehit ailelerimiz bizlere emanettir. Her türlü ihtiyacı devletimiz yada alakalı kurumumuz tarafınca karşılanacaktır” dedi.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın