Bakan Bilgin’den asgari ücret ve EYT açıklaması

Bakan Bilgin’den asgari ücret ve EYT açıklamasıEYT ile alakalı teknik çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu belirten Bilgin; “Eskiden dijital ortamda kayıtlar tutulmadığı için, konu da 99 8 Eylül öncesi olduğu için o yıllarda değişik işletmelerde farklı zamanlarda çalışmış özellikle hususi sektörde çalışan 4A’lı diye tabir ettiğimiz sigortalı işçilerde bu oldukca yaygın. Bunların herhangi bir kaybı olmasın, kayıt haricinde kalanların da kayıt içine katılımı, tespit edilmesi, bunların dijital ortama aktarılması mevzusunda çalışmalarımız etraflı bir halde sürüyor. Yurt dışından çalışanların, Türkiye’de çalışmış sonra yurt dışına gitmiş olan emekçilerimizin talepleri var. Konsolosluklarda yoğun bir emek verme var. Bütün bu tarz şeyleri bitireceğiz inşallah. Gerekli tedbirleri alıyoruz.

Aldığımız tedbirlerden bir tanesi kıdem tazminatının ödenmesi konusunda KGF’den bir kredi verilmesi. Maliye Bakanımız Nebati Bey ile bu mevzuda görüştük. Bu konuda hazırlıkların yapıldığını kendileri de aktardılar. Kredi konusunu Nureddin Bey’le çözdük. Herhangi bir aksama olmayacak, bu mevzuları çözerek Türkiye ilerleyecek.” ifadelerine yer verdi.

Asgari ücret

Bilgin, “Salı günü asgari ücret görüşmesinde ortak bir uzlaşma sağlanacağına inanıyorum. Esas mesele emekçileri enflasyon baskısından kurtaracak bir ücret seviyesinin ve işverenlerin ödeyebileceği bir ücret seviyesinin olması. İşletmeleri ayakta tutacak, işçimize huzurlu nefes aldıracak bir asgari ücret seviyesinin belirlenmesi icap ettiğini düşünüyoruz” dedi.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın