Bakan Akar’dan Yunanistan’a reaksiyon

Bakan Akar’dan Yunanistan’a reaksiyonMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi ve birlik komutanlarının katılımıyla videokonferans toplantısı düzenlendi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, bakan yardımcıları Yunus Emre Karaosmanoğlu ve Şuay Alpay ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever; Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile birlik komutanlarının katılmış olduğu görüşmede, faaliyetlerle sahadaki son duruma ait bilgi alarak talimatlar verdi.

“Bölge ve dünya barışına katkıda bulunmak için de büyük gayret göstermekteyiz”

Türk Silahlı Kuvvetlerinin “Hudut namustur” anlayışıyla hudutların güvenliğini sağladığını, terörü kaynağında yok etme stratejisi ile yurt arasında ve sınır ötesinde başta PKK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı savaşım ettiğini anlatım eden Akar, “Denizlerimizde ve semalarımızdaki hak ve menfaatlerimizi azim ve kararlılıkla korumakta, bununla birlikte yedi iklim üç kıtaya sulh, huzur ve adaleti götüren atalarımızdan almış olduğu ilhamla, bölge ve dünya barışına katkıda bulunmak için de büyük gayret göstermekteyiz” diye konuştu.

“Beklentimiz, problemlerin diyalog kanalıyla çözümüne odaklanmaları ve tarihten ders almalarıdır”

Son dönemde Ege ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere de değinen Akar, “Yunanistan akıl, mantık ve hukuk dışı istek ve iddialar ile sürekli provokatif fiil ve saldırgan söylemlerle gerginliği çoğaltmak için her türlü girişimde bulunmaktadır” ifadesini kullandı. Yunanistan’ın yapmış olduğu her türlü haksız, hukuksuz eyleme, mütekabiliyet çerçevesinde diplomatik alanda ve sahada gerekli karşılığın verildiğini belirten Akar, şunları söylemiş oldu:
“Herhangi bir oldubittiye müsaade etmemiz hiç mümkün değil. Beklentimiz, birtakım Yunan siyasilerin ve askeri şahısların iç politik amaçlarla uzlaşmaz ve kışkırtıcı tavırlarından derhal vazgeçmeleri, problemlerin diyalog yoluyla çözümüne odaklanmaları ve tarihten ders almalarıdır. Yarınlarının iyi olmasını isteyenler, dünün ve bugünün yanlışlarından dönmelidirler.”

Akar, “kimyasal silah” iddiasına karşı yaptıkları açıklamalara rağmen bu “iftiraları atmaya” devam edenlerin olduğunu belirterek, “Kara Kuvvetleri Komutanlığından giden heyetimiz bölgede incelemeler yaparak numuneler topladı. Bu numuneler Sağlık Bakanlığının laboratuvarlarında uzmanlar tarafınca incelendi. Sonuç olarak herhangi bir kimyasal silahla ilgili bir bulguya rastlanmadığını açık olarak raporladılar” diye konuştu.

“Türk Silahlı Kuvvetlerinde kimyasal tabanca ve cephane üretilmemekte, geliştirilmemekte, kullanılmamakta”

Bununla ilgili açıklamaları Milli Savunma Bakanlığının bütçesi görüşülürken Genel Kurul’da da yaptığını hatırlatan Akar, “Bugün yine bu mevzuda her türlü alçaklığı yapmayı sürdüren bazı yayınlar var. Bazı milletvekilleri de bilerek yada bilmeden bunlara alet oluyorlar. Bir kez daha ifade ediyoruz ki Türk Silahlı Kuvvetlerinde kimyasal tabanca ve cephane üretilmemekte, geliştirilmemekte, stoklanmamakta, kullanılmamakta. Envanterde internasyonal hukuk ve anlaşmalarla yasaklanmış hiç bir tabanca ve cephane asla bulundurulmamaktadır” ifadelerini kullandı.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın