Avustralyalı yazılım devi, müşterilerin bilgisayar korsanlığından etkilenip etkilenmediğini söylemeyecek

Avustralyalı kurumsal yazılım şirketi TechnologyOne, bir siber saldırı tarafından vurulduğunu doğruladıktan sonra ticareti durdurdu.

İçinde borsa dosyası Brisbane merkezli yazılım üreticisi Çarşamba günü, “yetkisiz bir üçüncü tarafın dahili Microsoft 365 arka ofis sistemine erişmek için yasa dışı hareket ettiğini” tespit ettiğini söyledi.

TechnologyOne, şirketin müşteriye dönük platformunun etkilenen Microsoft 365 sistemine bağlı olmadığını ve “bu nedenle etkilenmediğini” söyledi, ancak ulaşıldığında şirket, daha geniş bir sistemin bir sonucu olarak herhangi bir müşteri veya çalışan verisine erişilip erişilmediğini söylemedi. olay.

Üçüncü taraf bir halkla ilişkiler ajansı adına TechnologyOne’ı temsil eden Brendan Altadonna, TechCrunch’ın diğer sorularını yanıtlamayı reddetti. Altadonna, şirketin ancak soruşturma ilerledikçe daha fazla ayrıntı sağlayabileceğini söyledi.

Olayın mahiyeti bilinmiyor.

Emsisoft’ta tehdit analisti olan Brett Callow, TechCrunch’a olayla ilgili ayrıntılar belirsiz olsa da TechnologyOne’ın fidye yazılımının kurbanı olmuş olabileceğini söyledi. Callow, “İstatistiksel olarak, en olası açıklamalar ya bir fidye yazılımı saldırısı ya da bir izinsiz giriş tespit edildikten sonra bir fidye yazılımı saldırısını önlemek için sistemlerin proaktif olarak çevrimdışı duruma getirilmesidir” dedi.

Siber saldırı henüz büyük fidye yazılımı gruplarının hiçbiri tarafından üstlenilmedi. Fidye yazılımı aktörlerinin, kurbanları gasp etme çabalarının bir parçası olarak çalınan bilgileri yayınlaması alışılmadık bir durum değildir.

TechnologyOne, Avustralya’nın en büyük yazılım şirketi olduğunu iddia ediyor ve “derinden entegre” teknolojisinin devlet kurumları, yerel meclisler ve üniversiteler dahil 1.300’den fazla kuruluş tarafından kullanıldığını söylüyor. Şirketin amiral gemisi bulut tabanlı kurumsal kaynak planlama (ERP) ürünü, kurumsal müşterilerinin iş operasyonlarını yönetmelerine yardımcı olur.

TechnologyOne, milyonlarca vatandaşın kişisel bilgilerini tehlikeye atan yüksek profilli siber saldırıların ardından son aylarda bir ihlali onaylayan en son Avustralyalı teknoloji şirketidir.

Eylül ayında, Avustralya telekom devi Optus, ehliyet ve pasaport numaraları dahil olmak üzere mevcut ve eski müşteri verilerinin – sistemlerine yapılan bir siber saldırının ardından erişildi. Kasım ayına kadar, Avustralya sağlık sigortası devi Medibank hackerları doğruladı 9,7 milyon müşterinin kişisel bilgilerini ve yaklaşık 500.000 kişinin sağlık beyan verilerini çaldı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın