Avrupa’nın ilginç "Türk” köyü! Köydeki herkes Hollandalı

Avrupa’nın ilginç “Türk” köyü! Köydeki herkes HollandalıHollanda’nın Zeeland bölgesinde ancak 19 ferdin yaşamış olduğu Turkeye (Türkiye) Köyü görenleri şaşırtıyor. Köydeki herkesin Hollandalı bulunmasına rağmen birçok evin kapısında “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazıyor.

Köydeki birçok levhada “Hoş geldiniz” yazısı bulunurken, birtakım duvarlarda da Osmanlı padişahlarının tabloları yer alıyor. Ayrıca köyün civarlarında Sluis isminde bir kasabada Osmanlılara teşekkür etmek amacıyla 1789’da meydana getirilen bir çeşme de bulunuyor. Çeşme başlığı Osmanlı dönemine ilişik figürleri andırırken, çeşme üstündeki armada bulunan güneş ve hilal yöntemleri de dikkat çekiyor.

Hollandalı çift, Türk evi kurdu

Köyde 30 senedir gönüllü Türk elçiliği icra eden Monique Sturm, evini adeta bir Türk müzesine dönüştürdü. Evini ikiye ayırdığını söyleyen Sturm, bir tarafa ancak Türkiye’den getirdiklerini koyduğunu söyledi. Ziyaretçileri de “Merhaba ve Hoş geldiniz” diye karşılayan Sturm, bugüne kadar köye 3 bin 419 Türk’ün geldiğini ifade etti. Sturm ek olarak, her gelen ziyaretçinin buradan çok duygulanarak ayrıldığını da sözlerine ekledi.

Öte yandan, Türk köyünün tarihi rivayete göre 1590-1604 yılları arasına kadar uzanıyor. İspanyolların, muharebede bin 500 Türk denizcisini esir almasının peşinden, denizcilerin serbest bırakılması için Hollanda arabulucuk yapıyor. İspanyollar, denizcileri Osmanlı’ya dönmemeleri şartıyla geri bırakıyor. Bunun üzerine Hollanda Kraliyeti, denizcileri bu köye yerleştiriyor. Denizciler, zamanla askerlikten uzaklaşıp köylü benzer biçimde yaşamaya başlıyor.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın