Av sezonu başladı, ilk balık mezatları yapıldı

Av sezonu başladı, ilk balık mezatları yapıldıBalıkesir’in Bandırma ilçesinde, av sezonunun ilk gününde tekneleri ile Marmara Denizi’ne açılan balıkçılar palamut, sardalya ve hamsiyle döndü.

İstanbul, Ankara ve Bursa şeklinde büyükşehirlere balık sevkiyatının yapıldığı Balıkesir Tarım Ürünleri AŞ Bandırma Su Ürünleri Hali’ne sabahın ilk ışıklarıyla 105 kasa hamsi, 48 kasa sardalya, 700 çift palamut getirildi.

İlk mezatta, hamsinin kasası 400, iri sardalyanın kasası 1000, minik boy sardalyanın kasası ise 400 liradan alıcı buldu.

Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Doğan ve CHP İlçe Başkanı Selim Panç tarafından biçimde avdan dönen balıkçıların karşılandığı törende kurban kesildi.

Tolga Tosun, sezonda bereket olmasını dileyerek, “Balığın ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Fiyatlar ne kadar ucuz olursa evlere de ne kadar bol balık giderse çocuklarımız, evlatlarımız kıymetli olan balık etini bölgeler.” dedi.

Hale ilk gelen balıkçı teknesinin kaptanı Şahin Duman da sezonun hayırlı olmasını temenni etti.

Balıkçılık şirketi sahibi Emin Gürer ise palamut, sardalya, hamsi ve istavrit gibi balıkları avladıklarını dile getirdi.

Hem havanın rüzgarlı olması aynı zamanda bazı teknelerin hazırlıkları tamamlanamadığı için denizdeki balık durumuna ilişkin pek malumat edinemediklerini anlatan Gürer, “Bugün itibarıyla palamudun çifti 80-90 lira civarında toptan fiyatı gerçekleşti. Müsilajın da olmamasıyla bu yıl sektörden harbiden ümitliyiz. Palamudun, hamsinin bol olacağını umut ediyoruz.” diye konuştu.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın