Aut’ta daha önce bilinmeyen büyük bir COVID-19 riski ortaya çıkıyor! Güncel

Aut’ta önceden bilinmeyen büyük bir COVID-19 riski ortaya çıkmakta! Güncel, başvuru sitemizde Aut’ta önceden bilinmeyen büyük bir COVID-19 riski ortaya çıkmakta! ile alakalı araştırma yaptık. 

Dünyanın en saygın tıp dergilerinden Nature’da 28 Eylül’de yayına giren çalışma, COVID-19 enfeksiyonlarının özellikle yüksek kolesterol, diyabet ve obezite gibi kronik hastalıkları olan bireylerde kardiyovasküler sistemi nasıl etkilediğine ışık tuttu.

Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Murat Uğur’a göre araştırma, COVID-19’un yalnızca damar sistemini etkilemekle yetinmeyip, bunun yanı sıra kolesterol plaklarını ve kolesterolle savaşan hücreleri de hedef alarak rezervuar olarak kullandığını gösterdi. Bu, özellikle yüksek kolesterol düzeyine sahip bireylerde, COVID-19 enfeksiyonundan sonra bir yıla kadar kalp krizi ve felç riskini artırabilir.

Prof. Dr. Uğur, grip de dahil olmak üzere…

Çalışma, New York’ta Mayıs 2020 ile Mayıs 2023 içinde COVID-19’a yenik düşen ve bilinen kardiyovasküler tutulumu olan sekiz yaşlı hastanın otopsi sonuçları analiz edilerek gerçekleştirildi. Bu araştırma, COVID-19’dan sorumlu virüs olan SARS-CoV-2’nin kan damarlarını etkilemekten daha fazlasını yaptığını göstermiştir; Aynı zamanda vücuttaki iltihabı arttırır ve etkileri uzun süre devam eder.

Prof. Dr. Uğur, grip de dahil olmak üzere bir çok viral enfeksiyonun kardiyovasküler tutulum yönünden risk oluşturduğu zaten bilinmesine rağmen, COVID-19’un influenza salgınına kıyasla inme riskini yedi kata kadar mühim ölçüde artırdığını vurguladı.

Gripten yedi kat daha etkili

Dr. Uğur, COVID-19 da dahil olmak üzere tüm viral enfeksiyonların kardiyovasküler olaylar yahut nörolojik etkilerle yaşamımız için potansiyel bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekti. Bunun yanında, COVID-19’un influenza salgınına kıyasla bu riski yedi kata kadar mühim ölçüde artırdığını vurguladı.

Bu nedenle toplumda COVID-19 olup olmadığına bakılmaksızın Dr. Uğur, grip de dahil olmak üzere herhangi bir enfeksiyon zamanında gerekli önlemlerin alınmasının önemini vurguladı. Türkiye’de yüksek kolesterol düzeyleri ve kardiyovasküler hastalıkları olan hastaların prevalansı yüksektir. COVID-19 enfeksiyonunu takiben uzun vadeli kardiyovasküler olay yahut felç riskini azaltmak için, özellikle ailesinde kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet yahut yüksek kolesterol öyküsü olan hastaların düzenli kardiyak değerlendirmelerden geçmesi çok mühimdir. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme gibi önlemler uygulanmalı, gerekirse medikal tedavi düşünülmelidir.

 

Yorum yapın