Atmos Space Cargo, uzay içi araştırma ve üretim için dönüş kapsülleri inşa ediyor

Uluslararası Uzay İstasyonu, uzay araştırmalarında bir tekele sahip, ancak ticari uzaya olan büyük ilgi artışı bunu değiştirmeye başlıyor. Atmos Uzay Kargouzaydan Dünya’ya kargo teslim edecek dönüş kapsülleri ile yörüngede yaşam bilimleri araştırma ve üretimi için fırsatlar yaratmanın yollarını arıyor.

Şirket bu fırsatı, büyük potansiyele sahip, gelişmekte olan bir pazar segmenti olan “talep üzerine mikro yerçekimi” olarak adlandırıyor. Atmos’un hizmeti, girişimin web sitesine göre, monoklonal antikorlar, kök hücreler, yapay olarak yetiştirilen insan dokusu ve protein kristalizasyonu araştırmalarını içerebilen yaşam bilimleri için özel olarak tasarlandı.

Yatırımcılar, Atmos’un bu hafta 4 milyon Euro’luk (4,3 milyon $) fazla talep gören bir başlangıç ​​turunu kapattığını duyurmasıyla, Atmos’un yaklaşımına katılıyor gibi görünüyor. Tur, Seraphim Space, E2MC, VENTIS ve other.vc’nin ek katılımıyla High-Tech Gründerfonds ve Amadeus APEX Technology Fund tarafından yönetildi.

Şirket, 100 kilogram taşıma kapasitesi olan bir uzay aracı olan Phoenix adında uygun bir dönüş kapsülü geliştiriyor. Phoenix kapsülleri, üç saatten üç aya kadar değişen görevler için yörüngede çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Atmos aynı zamanda “şişirilebilir atmosferik yavaşlatıcılar” (IAD’ler) adını verdiği, hem kargoyu Dünya atmosferinden koruyan bir ısı kalkanı hem de yüksek hızlı bir paraşüt görevi gören bir geri dönüş çözümü geliştirdi.

rent a car 34

Atmos, web sitesinde, IAD’lerin o kadar hafif olduğunu ve yeniden kullanılabilir hale getirmek için tüm mikro başlatıcılar, roket aşamaları veya uzay aracı için uyarlanabileceklerini söylüyor.

Finansman, şirketin düşük Dünya yörüngesinden bir mikro yerçekimi deneyini döndürmeye çalışacağı 2024’ün sonunda yapılması planlanan ilk gösteri görevi aracılığıyla Atmos’u görecek.

Seraphim Space’in Başkan Yardımcısı Maureen Haverty yaptığı açıklamada, “Uzay yaşam bilimleri Ar-Ge’sindeki asıl darboğazın, ISS’den fırlatma ve geri dönüş için geçen süre olduğunu defalarca duyduk, bu da araştırmayı çok yavaşlatıyor,” dedi. “Atmos’un ücretsiz uçuşu ve dönüşü bunu çözecek ve sonunda uzaydan sık ve esnek dönüşe ölçeklenecek.”

Şirket, CEO Sebastian Klaus tarafından yönetiliyor. Gizemli bir şekilde, Atmos’un diğer kurucuları kamuya açıklanmadı. Şirket, Avrupa Uzay Ajansı’nın İş Kuluçka Merkezi’nden erken finansman aldığı en az 2021’den beri faaliyet gösteriyor.

Atmos, talep üzerine mikro yerçekimini hedefleyen tek girişim değil. ABD merkezli Varda Space Industries, yüksek değerli malzemeler üretmek, özellikle de ilaçlar, yörüngede – ve şirket bu ayın başlarında ilk gösteri görevini başlattı. Atlantik boyunca, İngiltere’de Uzay Forge ayrıca uzay içi üretim uygulamaları için bir uzay aracı ve uydu yeniden giriş sistemi geliştiriyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın